Teknolojik rasyonalite bağlamında sosyal medyanın sinemadaki temsili
Social media representation in cinema in the context of technological rationality
  1. Tez No: 621802
  2. Yazar: HAYRİYE TİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Teknolojik gelişmeler sonucunda ortaya çıkan internet ve sosyal medya platformları, toplumu dijital iletişim süreciyle bütünleştirmektedir. Teknoloji ile yaratılan dijital gerçeklik gündelik yaşama entegre olmaya başladıkça, yaşamın kendisi, teknolojiye egemen olan ideolojinin etkisi altına girmektedir. Zira teknoloji, ortaya çıktığı toplumdaki iktidar ilişkilerinden bağımsız bir yapılanma ya da yalnızca teknik özellikleriyle değerlendirilebilecek bir araç değildir. Tekno-kapitalist sistemde, insanlar gündelik yaşamlarını sosyal medyadan birer“gösteri”olarak paylaştıkça; kolaylıkla gözetim nesnesi haline gelmektedirler. Bu düşünceye dayanarak oluşturulan çalışma, sosyal medyanın sinemadaki temsilinin teknolojik rasyonalite bağlamında incelenmesi konusunu kapsamaktadır. Çalışmada, sinemadaki temsillerin toplumsal yaşamdan devralınan gerçekliğin yeniden üretilmesi ile oluştuğu düşüncesinden hareket edilmektedir. Çalışma, sosyal medyanın kötücül yanlarını sinema üzerinden göstermeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, çalışmada örneklem olarak seçilen beş adet film niteliksel içerik analizine tabi tutulmuştur. Çalışmada ele alınan filmler şöyledir: The Circle (2017), Nerve (2016), Followers (2018), Ingrid Goes West (2017), Like. Share. Follow. (2017). İncelenen bütün filmlerde teknolojik rasyonalite, gösteri, mutlu bilinç, gizlilik, gözetim kategorilerine rastlanmıştır. Filmler, elde edilen verilere göre kuramsal çerçevede kategorik çözümlemeye tabi tutulmuştur. Çalışmanın sonucunda, sosyal medyanın özgür, şeffaf, bütünleştirici, eğlenceli bir iletişim ağı olduğu düşüncesinin; onun ardındaki insanları tek-boyutlu davranışa yönlendirerek dijital gözetimi besleyen“teknolojik rasyonalite”yapısını gizlediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Internet and social media platforms, which emerged as a result of technological developments, unify the society with the process of digital communications. With digital reality, that is created by the technology, integrating into everyday life, the life itself eventually falls under the influence of the dominant ideology. As the technology is not a tool that can be interpreted as independent from the dominant ideology of the society it emerged in or only with its technical properties. In the techno-capitalist system, by sharing their daily lives as a“spectacle”on social media, individuals became easily a“surveillance”object. This study that is built on this idea consists of examining the representation of social media in cinema within the context of technological rationality. This study departs from the idea that representations in cinema are formed by the reproduction of reality that is taken from social life. The study aims at illustrating the negative sides of social media through cinema. Following this purpose, five movies were chosen as a sample of this study and analysed qualitatively through content analysis. The films discussed in the study are as follows: The Circle (2017), Nerve (2016), Followers (2018), Ingrid Goes West (2017), Like. Share. Follow. (2017). In all movies that were analysed, categories such as technological rationality, spectacle, happy consciousness, privacy, and surveillance were. The movies were subjected to categorical analysis in the theoretical framework according to the data obtained. As a result of the study, it is seen that the idea that social media is a free, transparent, integrative and an entertaining communication network hides the“technological rationality”construction which feeds the digital surveillance by leading people to one-dimensional behavior.