Satış elemanlarının beslenme durumları ve fiziksel aktivitelerinin yaşam kaliteleri üzerine etkisi
Effects of nutritional status and physical activities of salespeople on the quality of life
- Tez No: 621807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Mayıs-Haziran 2019 tarihlerinde Edirne'de bir alışveriş merkezinde çalışan satış elemanlarının beslenme ve fiziksel aktivite durumları ile yaşam kalitelerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 99 kadın, 51 erkek olmak üzere 150 satış elemanı katılmıştır. Bireylerden sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri, beslenme ve fiziksel aktivite durumları ile yaşam kalitelerini belirlemek için alınan bilgiler, anket aracılığıyla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Satış elemanlarının yaş ortalaması 26,67±6,04 yıl olarak belirlenmiştir. Erkeklerin vücut ağırlığı ortalaması 77,66±12,52 kg, boy uzunluğu ortalaması 177,07±6,27 cm bulunmuştur. Kadınların vücut ağırlığı ortalaması 59,59±8,27 kg, boy uzunluğu ortalaması 164,80±6,33 cm bulunmuştur. Fiziksel aktivite değeri ortalaması erkeklerde 1,73±0,09; kadınlarda ise 1,70±0,08 bulunmuştur. Erkeklerin %78,40'ının, kadınların %58,60'ının enerji alımlarının yetersiz olduğu saptanmıştır. Kadınların %36,40'ında A vitamini alımı yetersiz bulunmuştur. Kalsiyum alımı erkek ve kadınların çoğunda yetersiz (%51,00; %58,60) bulunmuştur. Çalışan bireylerin Kısa Form-36 bileşenleri puanlarının cinsiyet, gelir durumu, beden kitle indeksi sınıfları, fiziksel aktivite düzeyleri ile arasında bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak; işçi ve iş verenler yeterli ve dengeli beslenmenin önemi hakkında eğitilmeli ve çalışanlar sağlıklı, üretken ve kaliteli bir yaşam için sağlıklı beslenme ve aktif yaşama yönlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the nutritional and physical activity status and quality of life of salespeople working in a shopping center in Edirne between May-June 2019. 150 sales staff, 99 women and 51 men, participated in the study. Information collected from individuals to determine their sociodemographic characteristics, nutritional habits, anthropometric measurements, nutritional and physical activity status, and quality of life was collected through face-to-face interviews. The average age of salespeople was determined as 26,67±6,04 years. The average body weight of males was found to be 77,66±12,52 kg and average height of the body was 177,07±6,27 cm. The average body weight of women was 59,59±8,27 kg and the average height was 164,80±6,33 cm. The average physical activity value was 1,73±0,09 in men; 1,70±0,08 for woman. Energy intake of 78,40% of men and 58,60% of women was found to be insufficient. Vitamin A intake was found insufficient in 36,40% of women. Calcium intake was found insufficient (51,00%; 58,60%) in most men and women. There was no relationship between the Short Form-36 components scores of the working individuals, gender, income status, body mass index classes, and physical activity levels (p> 0,05). As a result; workers and employers should be educated about the importance of adequate and balanced nutrition and employees should be directed to healthy nutrition and active living for a healthy, productive and quality life.