Ankara'da bulunan bir deri giyim atelyesinin üretim modeli üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 11803
  2. Yazar: HALİME YÜCEER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHŞİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Giyim Endüstrisi, Leather and Fur Technology, Clothing Industry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
îlk çağlarda, insanlar için giyim, beslenme ve barınma kadar önemli bir gereksinme olmuştur. İnsanlar avladıkları hayvanların derilerini vücutlarına sararak örtünmeye çalışmışlardır. Zamanla, gelişen teknoloji sayesinde, deri kumaş gibi işlenerek çeşitli giyim eşyası yapımında kullanılmaya başlanmıştır. Son yıllarda dünyada olduğu gibi ülkemizde de deri giyime olan talep artmakta, artan talebin karşılanması için deri işleme ve deri giyim üretim atelyelerinın sayılarında artış görülmektedir. Bu bakımdan, deri giyim atelyesinin yapısı, çalışan elamanların durumları ve yapılan deri giyim üretim sistemi anket ve gözlemlerle araştırılmıştır. Araştırma, Ankara'da bulunan bir deri giyim atelyesinde 30 gün süreyle yapılan gözlemler sonucu, işletme ve işletmede çalışan elemanlara uygulanan anket sonuçları değerlendirilmiştir. Materyal olarak seçilen atelye 1984 yılında şahıs işletmesi olarak kurulmuştur. Deri ve kürk konfeksiyon üretimi yapmaktadır. Gözlem yapılan deri giyim atelyesinin 6 adet deri dikiş makinası bulunmaktadır. Bu atelyede ortalama 16 eleman çalışmaktadır. Elemanlar ustabaşı, kesimci, makastar, makinacı ve ayakçı (düz işçi) olarak görev yapmaktadırlar. Bu elemanların büyük bölümünün İlkokul mezunu oldukları ve atelyede vasıfsız eleman olarak çalıştıkları görülmektedir. Deri giyim atelyesinde çalışan elemanlar, deri dikim tekniğini bir ustanın yanında çalışarak öğrendiklerini, ancak bu meslekteki tecrübelerinin olmadığım belirtmişlerdir.Deri giyim atelyesinde kullanılmak üzere gelen deriler onarlı partiler halinde gelmektedir. Her partide bulunan derilerin alanlarının toplamı belirtilmektedir. Partiden çıkan derilerin alanları ortalama 22 dm2 ile 131 dm2 arasındadır. Deri giyim atelyesine kullanılmak üzere partiler halinde gelen 1048 adet derinin 1019 adedi kesimde kullanılmıştır. 29 adet deri ise, hatalı çıktığı için kul anıl amamı ştır. Deri giyim atelyesine partiler halinde gelen deriler tek tip yelek modeli kullanılarak 52-1, 52-2, 52-3, 54-1 bedenlerin bir bölümlerinin kesiminde kullanılmıştır. Bu kesim sırasında her boyutta olan derilerin herhangi bir sıralamaya tâbi tutulmadan her bedendeki yeleklerin üretilmesi için kullanıldıkları anlaşılmaktadır. Yapılan kesim sonucunda ve hatalı olarak ayrılan deriler fire miktarı olarak belirlenmiştir. Deri giyim atelyesinde üretimi yapılan deri yelekler bant sistemi uygulanarak dikilmektedir. Üretim sırasında kronometre ile bir yeleğin dikim süresi 1620 saniye olarak belirlenmiştir. Bu sürede ortalama 135 adet/gün olarak deri yelek üretimi yapıldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Clothing always used to be a need for human beings as important as nutrition and sheltering. Human beings, who had tried to coat their bodies with the leathers of animals they hunt tried to coat their bodies with the leathers of animals they hunt in ancient times, now by means of the technology developed in time, had started using leather in manufacturing several clothing pieces by embroidering it like cloth. For the last few years, demand for leather clothing has increased in our country like the rest of the world, and parallel to this, number of leather processing and leather clothing manufacturing workshops has increased also. So, in this study, structure of leather clothing workshops, conditions of workers and the used system of leather clothing manufacturing has been examined by using questionnaires and observations. The research has been prepared after the evaluations of the observation in a leather clothing workshop in Ankara for 30 days and the questionnaires applied to the workers in the workshop. The workshop which has chosen had been established as a personal enterprise in 1984. It is manufacturing leather and fur ready-made clothing. In the leather clothing workshop being examined, there is 6 leather sewing machines. There are 16 employees in the average. The tasks of employees are foreman, tailor's cutter, mechanic, cutter and unqualified worker. The vast majority of these workers are primary school graduates and are working there as unqualified employees.Those employees working in the leather clothing workshop have declared that they had learned sewing techniques by working with a craftsman but their experience in the business were still insufficient. The leathers purchased for the use in the workshop come with the lots of 10. The sum of the areas of the leathers in each lot are stated. The areas of the leathers in the lots are changing between 22 dm2 and 131 dm2. During the observations of 1048 pieces of leather which had come in lots' to the workshop for being manufactured, 1019 have been used in processing. 29 of them have been found defected and not been used. Leathers which had come to the workshop in lots have been used in cutting of some parts of the sizes 52-1, 52-2, 52-3, 54-1 of a unique form of vest. It has been understood that during this cuting, leathers in various sizes are used in manufacturing of vests in various without any order. The leathers which are seperated as defected after the cutting process have been taken as westage. The leathers vests being manufactured in the leathers clothing workshop are being sewed using line system. During the manufacturing, the sewing time of one single vest has been determined as 1620 seconds by chronometer. According to this, it has been determined that leather vest manufacturing is 135 units/day in the average.