Değişik akvaryum bitkilerinin farklı gübrelerle zenginleştirilmiş zemin materyalinde yetiştiriciliği
Cultivation of different aquarium plants in substrate enriched with different fertilizers
  1. Tez No: 96695
  2. Yazar: BARIŞ AKÇALI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA CİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Akvaryum bitkilerinin doğal gübreler kullanılarak biomas artışlarını gözleme amaçlı bir deneme çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada kullanılan kvaryum bitkilerinin ülkemiz piyasasında sık olarak rastlanan bitkilerden seçilmesine özen gösterilmiştir. Çalışma Su Ürünleri Fakültesi Urla tesislerinde Temmuz-Ağustos aylan arasında gerçekleştirilmiştir. Bu ayların seçilmesinin amacı doğal güneş ışığı ve sıcaklıktan faydalamlmasıdır. Denemede 400 litrelik polyester tanklar kullanılmış, çalışma boyunca sabah ve öğlen olmak üzere günde 2 defa su sıcaklığı ve pH değerleri alınmıştır. Ülkemize ithal yolla gelen ve Ege Bölgesi iklim koşullarında üretimi yapılabilen, Echinodorus sp, Ludwigia sp, Bacopa sp, Cryptocoryne sp, Hygrophila sp. olmak üzere 5 türün, doğal gübreler kullanılarak üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla inek, tavuk gübresi, turba ve ponza taşı yıkanmış dere toprağı ile karıştırılarak kullanılmıştır. Kontrol grubu olarak sadece yıkanmış dere kumu olan bir tank kullanılmıştır. Her tanka gübreler eşit oranda konulmuştur. Bitkiler tanklara tartılarak ve eşit sayıda ekilmiştir. Çalışma sonunda sayım ve
Özet (Çeviri)
In this study, different natural fertilizers used to see the biomass and growth difference in aquarium plants. Aquarium plants that are more popular in Turkey were chosen to study. The study had done in Faculty of Fishery in Urla between July and August. The reasons of choosing this time period were to use the sun light and the temperature. In the study 400 liter poliester tanks were used. Water temperature and pH was taken two times a day, in the morning and at noon. Five species, Echinodorus sp, Ludwigia sp, Bacopa sp, Cryptocoryne sp, Hygrophila sp. were used in this study. These species are imported to Turkey. They can cultivate in Aegean Region. The natural fertilizers, cow manure, chicken manure.humus and pumice stone were mixed with river sand and put in tanks. In the control group only washed river sand was used. Equal amounts of fertilizers were put in each tank. Plants were weighted before set up and equal number of plants were put in each tank. At the end of the study the plants were weighted and counted to see the result of the study. Kevwords:AquariumPlants,Fertilizers,Cultivation,Enrichments