Çukurova koşullarında birinci ürün tatlı sorgum bitkisinin su tüketimi ve bitki katsayılarının belirlenmesi
Determination of sorghum evapotranspiration and plant coefficients by using lysimeter methods in Çukurova region
- Tez No: 621914
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, Çukurova koşullarında, 06.04.2018 ile 29.08.2018 tarihleri arasında, lizimetre yöntemi kullanılarak tatlı sorgum bitki su tüketimini ve bitki katsayılarını belirlemek amacıyla Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü deneme arazisinde yürütülmüştür. Araştırmada Sorghum bicolor (L.) moench M81E çeşidi kullanılmıştır. A Sınıfı Buharlaşma Kabı ile elde edilen yığışımlı buharlaşma değerleri kullanılarak sulama suyu miktarları hesaplanmış ve 7-10 gün aralıkla sulamalar yapılmıştır. Bitki katsayılarının bulunması için FAO yaklaşımları kullanılarak çim kıyas bitki su tüketimlerinin kestirimi yapılmıştır. Tatlı sorgum bitkisinin yığışımlı gerçek su tüketim değerleri tartılı lizimetre yöntemine göre 613.25 mm olarak belirlenmiştir. FAO-56 Penman Monteith (FAO-56 PM) yöntemine göre mevsimlik kıyas bitki su tüketim değeri ise 718.14 mm olarak kestirilmiştir. FAO-56 PM kıyas bitki su tüketimi yöntemi dikkate alınarak belirlenen bitki katsayıları başlangıç dönemi için 0.27, bitki gelişme dönemi için 1.14 ve dönem sonu için ise 0.89 olarak saptanmıştır. Sorgum bitkisinin en yüksek yaprak alan indeksi (LAI) değeri 7.8 iken, kuru madde miktarı 5311.6 kg/da olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Çukurova University, Faculty of Agriculture, Department of Agricultural Structures and Irrigation between 06.04.2018 and 29.08.2018 in order to determine maize evapotranspiration and crop coefficients by using lysimeter method under Çukurova conditions. Sorghum bicolor (L.) moench M81E variety was used in the study. The amount of irrigation water was calculated by using the cumulative evaporation values obtained with Class A pan and irrigation interval changed between was 7-10 days. The comparison of grass water consumption was estimated by using FAO approaches for obtaining plant coefficients. The cumulative actual evapotranspiration value of Sorghum was determined as 613.25 mm by using the weighted lysimeter method. Seasonal reference evapotranspiration value was estimated as 718.24 mm according to FAO-56 Penman Monteith (FAO-56 PM) method. The plant coefficient (kc) values were determined by using FAO-56 PM method as 0.27 for the beginning period, 1.14 for the plant development period and 0.89 for the end of the period. The highest leaf area index (LAI) value of Sorghum was 7.8 and amount of dry matter was determinated as 5311.6 kg/da.