Effects of color on the perception of texture
Renklerin dokunun algılanması üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 621927
  2. Yazar: YAĞMUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Doku ve renk duygusal ve işlevsel ürün özelliklerinin oluşmasına yardımcı olan önemli tasarım özelliklerindendir. Üründe istenilen etkinin oluşturulabilmesi için iki kavramın beraber tasarlanması gerekir. Çalışmanın amacı üç rengin (siyah, yeşil, turuncu), ve üç dokunun (noktalı, çizgili, düzensiz) insan üzerindeki algısını nasıl değiştirdiğini incelemektir. Çalışmada kullanılmak üzere, dünya genelinde yaygın olan el telsizlerinde kullanılan renkler ve dokular seçilmiştir. Rengin doku üzerindeki etkisini ölçmek üzere güvenilirlik, sağlamlık ve ergonomi çerçevesinde cümleler belirlenmiş ve otuz iki telsiz kullanıcısıyla bir deney yürütülmüştür. Deney iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada katılımcılar üç dokuya sahip üç nesneyi bir kutunun içerisinde görsel temasları olmadan sadece dokunarak deneyimlemişlerdir. Onlara yöneltilen cümleleri, dokunarak deneyimledikleri nesnelerin doğruluğuna göre bir ile yedi arasında puanlandırmışlardır. İkinci aşamada kişiler üç renk ve üç dokunun kombinasyonu ile oluşan dokuz nesneyi hem görerek hem de dokunarak deneyimlemiş ve aynı cümleleri (estetik ile ilgili bir ek cümle ile beraber) yine bir ile yedi arasında puanlandırmışlardır. Nesnelerin birinci ve ikinci aşamada belirlenen konseptler çerçevesinde almış oldukları puanlar karşılaştırılmıştır. Sonuçlar rengin dokunun algısı üzerinde etkisinin olduğunu göstermektedir. Sonuçların sunulmasının ardından çıkarımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Texture and color are essential design features which create hedonic and functional product qualities. They should be designed together to achieve the desired effects in product design. The purpose of this study is to investigate the effects of three colors; black, green, and orange, on the perception of three textures; radial, linear, and irregular. The chosen colors and textures are commonly used on the worldwide handheld communication radios. To discover the effects of the colors and the textures in terms of defined statements related with reliability, ruggedness, and ergonomics, an experiment was implemented with thirty-two handheld radio users. The experiment is composed of two stages. In Stage 1, participants rated thirteen statements while experiencing three samples, which have the radial, linear, and irregular textures, only by touching them from inside of a box. In Stage 2, participants rated the same statements with a bonus about aesthetics, while experiencing nine samples, which were created with the combination of the three textures and the three colors by seeing and touching together. The ratings were collected between one and seven. The scores of the samples in Stage 1 and Stage 2 were compared to find out the perception of the textures and the colors individually, and also to reveal the effects of the colors on the perception of texture. The results show that color has an effect on the perception of textures. The thesis presents the findings, and finally discusses their implications.