Farklı oranlarda evaporasyon uygulaması ile aromalı süt reçeli üretimi
Production of flavoured milk jam by evaporation technique with different application ratios
  1. Tez No: 621926
  2. Yazar: MERYEM MERVE SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA YETİŞEMİYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada inek sütüne uygulanan iki farklı evaporasyon düzeyinde (% 30, % 50) farklı aroma maddeleri (muz, çilek, kakao) ilave edilerek üretilen süt reçelinin bazı nitelikleri 21 günlük depolama süresince araştırılmıştır. Süt reçelinin evaporasyon uygulanarak üretimiyle, ürünün besleyici özelliğini arttırmak ve bu ürünün özelliklerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Süt reçeli örneklerinde depolamanın 1., 11. ve 21. günlerinde kurumadde (%), kül içeriği (%), yağ içeriği (%), protein (%), titrasyon asitliği (°SH), pH değeri, HMF değeri (μg/L), mikroorganizma sayıları (TAMB, maya-küf, koliform bakteri), renk değerleri, tekstür profili ve duyusal özellikleri belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda koyulaştırılmış bir süt ürünü olan süt reçelinin depolama süresince kimyasal özelliklerinde çok fazla bir değişim gözlenmediği ancak HMF değerlerinin geleneksel yöntemle üretilen süt reçellerine oranla daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre, farklı evaporasyon ve aroma maddeleri ilavesi ile üretilen tüm süt reçeli örneklerinin kabul edilebilir özelliklerde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some properties of milk jam produced by adding different flavors (banana, strawberry, cocoa) to cow's milk at different evaporation levels (30%, 50%) were investigated during 21 days storage. The nutritional properties of the product were increased by the evaporation of the milk jam and it was aimed to reveal the properties of this product. Dry matter (%), ash content (%), fat content (%), protein (%), titration acidity (° SH), pH value, HMF value (μg / L), microorganism counts, of milk jam samples on the 1st, 11th and 21st days of storage , color values, texture profile and sensory properties were determined. As a result of this study, it was found that there is not much change in chemical properties of milk jam which is a thickened milk product during storage. It was found that HMF values were lower than milk jams produced by traditional method. According to the data obtained, it was concluded that all milk jam samples produced by addition of different evaporation and flavoring materials were acceptable.