Acil servis çalışanlarında iş stresi
Emergency service staffs' occupational stress
  1. Tez No: 621998
  2. Yazar: RÜMEYSA ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ AVCIATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, insan hayatı üzerinde önemli bir rol oynayan ve artık çağımızın hastalığı durumuna gelmiş olan stresin, iş hayatındaki etkilerini incelemektedir. İş sağlığı ve güvenliği açısından, iş stresinin hastanelerde ve özellikle iş yoğunluğunun çok fazla olduğu acil servis birimlerinde bulunan çalışanlar üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışma içerisinde acil servis birimleriyle ilgili olarak daha önceden yapılmış olan anket ve bulgulara dayalı sonuçlara yer verilmiştir. Stresin bireylerde yarattığı psikolojik ve fizyolojik sorunlar, hem iş hayatındaki verimlilik ve etkinliği hem de bireysel hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu anlamda stres başa çıkılması gereken bir konudur. Ülke ve toplum için önemli bir hizmet kolu olan sağlık hizmetlerinde stresin yarattığı olumsuz durumların engellenmesi için, örgütsel ve bireysel stres kaynaklarını değerlendirerek stres yönetiminin yapılması gerekmektedir. Acil servis hizmetlerinin yoğun çalışma ortamı ve var olan zaman kısıtlılığından dolayı, çalışanların ciddi stres yaşamaları, bu stres sonucunda mesleki hatalar yapabilmeleri muhtemeldir. Acil servis çalışanlarında stresin azaltılması için, güvenlik önlemlerinin arttırılması, vardiyalı çalışma planlarının çalışanın iş-sosyal yaşam dengesini sağlayabilecek şekilde planlanması, travmatik stres durumuna dikkat edilerek çalışanlara psikolojik destek sağlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study examines the effects of stress which plays a major role inhuman life and has become the disease of this age, on work life. Looking from the point of view of occupational Health and safety, the effect of stress on the people who work at hospitals, especially the workers/ staffs working in emergency department where there are heavy workload were examined. İn this study, the results based on the findings and the surveys which were done previously about the emergency department, are included. The phychological and physicological problems created by stress, affect both people's productivity an efficiency in their work life and their individual life negatively. In this sense, stress is an issue that needs to be managed. İn order to prevent stress-related negative situations in health care service which is one of the important services branchs, for country and community, stress management must be done by evoluating the organizational and individual stress resources. The emergency service staff are likely to make mistakes because of the stress of heavy workload and lack of time. In this study, some proposals such as increasing the security measures, planning the workers work shift schedules elaborately, to provide a balance between work and social life, providing the workers with psychlogical support by taking the traumatic stress into consideration, are presented.