Sağlık çalışanlarında iş stresi (acil servis örneği)
Health workers of job stress (example of emergency services)
  1. Tez No: 271234
  2. Yazar: ŞERİFE RAHŞAN KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada sağlık çalışanlarında iş stresi ve etkilerini, sağlık hizmetlerine yansımalarını araştırmak ve buna yönelik çözüm önerileri getirmek amaçlanmıştır. Araştırma Dr.Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çok yoğun birimler olan acil birimlerde sağlık çalışanlarının çalışma birimlerinde gözlem, birebir görüşme ve yüz kişiden oluşan bir gruba anket uygulanması yöntemleriyle yapılmıştır. Gözleme yöntemi doğal ortama müdahale olmaksızın çalışanlar grup stresi, bireysel stres ve kurumsal stres yönetimi bakımından değerlendirilmiştir. Görüşmelerde de çalışanlara bireysel ve kurumsal ve grupsal stres yönetimi ile ilgili sorular , sorulmuş ve değerlendirmeler yapılmıştır.Anket çalışması ise Genel Acil, Çocuk Acil, Kadın Doğum Acil birimlerinde çalışan Asistan doktor, Sağlık memuru, Ebe ve Hemşirelerden oluşan bir gruba gönüllük esasına göre uygulanmıştır.Anket üç bölümden oluşmuş olup; I.Bölümde kişisel özellikler, II.bölümde mesleki değerlendirme ve III.Bölümde ise acil çalışanları iş stresi değerlendirme sorularından oluşmuştur.Gözlem, görüşme ve anket sonuçlarına göre acil birimlerde sağlık çalışanlarında iş stresinin mevcut olduğu,mesleki risklerin stresi daha fazla artırdığı,mesleğin ekonomik yönden çalışanları tatmin etmediği ortaya çıkmıştır.Kurumsal stres yönetiminin de yetersizliği de saptanmıştır. Anket bulgularında en düşük stres düzeyi hemşire grubunda belirlenmiş, birimsel olarak da acil kadın doğum birimi olarak belirlenmiştir. Bunun nedeni zaman kısıtlılığı ve yoğunluk nedeniyle soruların yanlış değerlendirilmesi olmuştur.Tüm bu sonuçlar doğrultusunda stresin etkilerinin; kurumsal destek ve stres yönetimi, iyi yapılanmış kurumlar ve personeli tatmin edici ücret politikalarının düzenlenmesi ve geliştirici eğitimler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the work stress and its effects on the healthcare workers, reflections on the healthcare services and to offer solutions toward work stress elimination and stress management. Study was performed by the methods of observation, one-to-one interview and conducting a questionnaire on a group including one hundred personnel working in emergency services, most intense units in Dr. Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital. Observation method was assessed for workers group stress, individual stress and institutional stress management without any intervention to the natural environment. In interviews, the workers were asked questions regarding individual, institutional and group stress management and the responses were evaluated.Questionnaire study was conducted on a group including resident doctors, health officers, midwifes and nurses working in general emergency department, pediatric emergency department and gynecology emergency department with basis of voluntary participation. Questionnaire was composed of three parts. First part of the questionnaire consisted of questions regarding individual characteristics, second part included questions for vocational assessment and third part of it contained assessment questions for work stress in emergency service workers.According to the results of the observation, interview and questionnaire, it was demonstrated that work stress was present in healthcare workers of emergency service, occupational risks increased work stress much more and their occupation did not satisfy the workers economically. Also, the inadequacy of the institutional stress management was determined. In questionnaire results, the lowest stress level was found to be in nurse group and in gynecology emergency department. This resulted from misinterpretation of the questions due to time shortage and intensiveness.As a consequence of these results, to decrease the effect of work-related stress, it was suggested to provide institutional support and stress management, to arrange well-structured institutions and wage policy satisfying the personnel and to carry out improving educations.