Kimyasalların üretimi, depolanması ve taşınmasında iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in the use of chemicals
  1. Tez No: 621997
  2. Yazar: KUMRU KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ AVCIATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Kimyasallar geçmişten günümüze her alanda kullanılmakta ve kullanılmaya devam edecektir. Kimyasalların doğru bir şekilde sınıflandırılması ve depolanması çok önem verilmesi gereken, zor bir konudur. Laboratuvarlardaki is kazalarının büyük bir kısmı kimyasalların yanlış depolanması sonucu gerçekleşmektedir. Kimyasallar, herhangi olumsuz bir durumda tehlikeli reaksiyon vermeyecek şekilde sınıflandırılmalıdır. Doğru sınıflandırma; kolay alev alabilen ve çok kolay alev alabilen, korozif(asındırıcı), toksik, çok toksik, oksitleyici, kriyojenik, patlayıcı maddeler ve sıkıştırılmış gazlar seklinde yapılmalıdır . Bu sınıflandırma kimyasalların kimyasal özelliklerinden faydalanılarak yapılmalı, kimyasallar alfabetik olarak kesinlikle sınıflandırılmamalıdır. Bu noktada kimyasal malzemelerin Malzeme Güvenlik Bilgi Formları (MSDS) bizlere yardımcı olacaktır. Katıları ve sıvıları ayrı olarak sınıflandırmak temel sınıflandırma yöntemlerinden bir tanesidir. Bu şekilde fiziksel temas sonucu oluşabilecek riskler azaltılmış olur. Genel yaklaşım kimyasalları birbirleriyle uyumlu bir şekilde sınıflandırmak olmalıdır, daha sonra gruplar bariyerlerle birbirinden ayrılmalıdır. Kimyasalların üretim aşmasında alınacak önlemler hayati önem arz etmektedir. Günümüzde en fazla iş kazaları ve meslek hastalıkları kimyasalların üretimi sırasında olmaktadır. Bu rehberde genel amaç kimyasalların üretim sırsında ve sonrasında doğru bir şekilde depolanmasını sağlamak ve kimyasalların neden olduğu riskleri mümkün olduğunca azaltmaktır.
Özet (Çeviri)
Chemicals have been using from past to present and will continue to be used in the future. Accurate classification and storage of the chemicals are very difficult subjects that have to be paid very high attention to. Most of the laboratory accidents have been arising due to the wrong storage of the chemicals. Chemicals must be classified in such ways that they don't give hazardous reactions with each others in unfavorable situations. True classifications must be done in these groups: highly flammable and extremely flammable, corrosive, toxic, very toxic, oxidizing, cryogenic, explosive and compressed gases. This classification should be done by properties of the chemicals and not certainly by their alphabetical order. At that point Materials Safety Data Sheets (MSDS) will help us. Classification of solids and liquids separately is one of the basic classification methods. By this way the risks caused by physical contact should be decreased. General approach must be classifying chemicals properly and then separating each groups by barriers. The precautions that have to be taken during the manufacturing of chemicals have vital importance. Nowadays, the biggest part of the occupational accidents and diseases are happened during the production of chemicals. General purposes of this study are providing correct storage of the chemicals during and after production and decreasing the risks caused by the chemicals.