Beypazarı batısının su bütçesinin hidrolojik model yardımıyla belirlenmesi
Determination of the water budget of west Beypazari by hydrologic model
  1. Tez No: 622015
  2. Yazar: SİBEL SİVRİKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışma kapsamında Ankara, Beypazarı Batısının su bütçesi hidrolojik model kullanılarak hesaplanmıştır. Alanda daha önce Apaydın (2004) tarafından yapılmış olan araştırmalar doğrultusunda ortaya konan kavramsal model esas alınarak yüzeysel akım, doygun ve doygun olmayan bölgedeki akım süreçlerinin tamamı birlikte modellenmiştir. Apaydın (2004) tarafından önerilen kavramsal modelin dışında alternatif bir kavramsal model oluşturulmuştur. Kavramsal modelin uygunluğunun araştırılması doğrultusunda, havzada gerçekleşen tüm hidrolojik süreçleri benzeştiren ve model sonuçlarının ayrıntılı olarak elde edilmesine olanak veren MIKE-SHE hidrolojik modeli kullanılmıştır. Apaydın (2004) tarafından geliştirilmiş olan kavramsal model doğrultusunda kurgulanan sistemin matematiksel olarak test edilmesi sonucunda akiferler kurumuş ve sistemde suyun dolaşımı sağlanamamıştır. Yine Apaydın (2004) tarafından yapılmış olan izotop ve kimyasal çalışmalardan sistemin havzanın yüksek kotlarından beslendiği sonucu çıkarılmasına rağmen havzanın beslenme bölgeleri sadece Karadoruk ve Çakıloba akiferlerinin yüzeylendiği bölgeler olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmada oluşturulan alternatif kavramsal modelde havzanın yüzeyden beslendiği bölgelere ek olarak, havzanın kuzeyinde bulunan Keltepe kireçtaşlarından Karadoruk akiferine dipten Zaviye fayının güneyinde derin dolaşım ile beslenim olduğu dikkate alınmıştır. Bu doğrultuda izotop çalışmalarının ortaya koyduğu beslenim bölgeleri ve yeraltısuyunun derin dolaşımlı olduğu tezi bu modeli desteklemiş ve modelde yeraltısuyunun dolaşımı sağlanabilmiştir. Çalışma sonunda bütün akım süreçleri zamansal ve konumsal olarak hücre bazında hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, water budget of the west of the Ankara, Beypazari region was calculated by hydrologic model. Previous conceptual model conducted in the region by Apaydin (2004) was taken as a basis, and surface flow, saturated and unsaturated zones were modeled together. An alternative conceptual model different than the model suggested by Apaydin (2004) was formed. For the confirmation of the conceptual model, MIKE-SHE hydrologic model, which allows assessment of model outputs in details and assimilated all hydrologic processes together, was used. When the conceptual model improved by Apaydin (2004) was tested mathematically, it was observed that aquifers were dried out and circulation of water in the system was not achieved. In addition, although the results of isotope and chemical studies of Apaydin (2004) show that, the system is recharged from the high elevations of the catchment area, it was determined that the recharge areas of the catchment is Karadoruk and Çakıloba aquifers. In the alternative conceptual model formed within the scope of this study, it was also taken into consideration that there is a recharge from the Keltepe limestone to Karadoruk aquifer and to the Zaviye fault with deep circulation in addition to the surface areas. Therefore, the recharge areas determined by isotope studies and the thesis of groundwater's deep circulation supported this study and within this model groundwater circulation was achieved. As a result of this study, all flow processes were calculated spatially and timely basis in cell basis.