Koroner anjiyografi yapılan ve SYNTAX skoru 0 saptanan hastalarda uzun dönem mortalite incelenmesi
Assessment of long-term mortality in patient with SYNTAX of 0 after coronary angiography
- Tez No: 622024
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KARAKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de erişkin dönemde, en çok karşılaşılan ölüm nedeni; iskemik kalp hastalığıdır. Yeni tedavilere ve gelişmelere rağmen kardiyovasküler hastalıklar (KVH) hala önemini ve ciddiyetini korumaya devam etmektedir. Literatürde SYNTAX skoru hesaplamasında kullanılmayan normal koroner, plaklı koroner, %50 den az darlığı olan, yavaş akım, ektazik/anevrizmatik koroner çeşitli koroner patolojileri olan hasta grupları arasında uzun dönem takiplerinde mortalite farkı olup olmadığı ile ilgili çalışma bildiğimiz kadarıyla bulunmamaktadır. Bu sebeple bu çalışmada SYNTAX skoru 0 olan hastaların uzun dönem takiplerinde mortalitelerine etki eden faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalında Ocak 2017 ile Aralık 2018 tarihleri arasında koroner anjiografi yapılan hastalar alındı. Çalışma retrospektif olarak yapılmış olup dahil edilme kriterlerini karşılayan 1489 hasta alındı. Koroner arter hastalığı kompleksiliği SYNTAX Score I modeli ile değerlendirildi. Hastaların koroner anjiyografi görüntülerinin anatomik ve fonksiyonel olarak değerlendirilmesinin iki grup (ölenler ve yaşayanlar) arasında karşılaştırılması yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza ortalama yaşı 5812 yıl olan, %53.1'ini kadın hastaların oluşturduğu toplam 1489 hasta dahil edildi. Retrospektif olarak taranan verilerde, yaklaşık 2 yıllık takip süresinde, SYNTAX sıfır olan hasta grubunda toplam 64 hastada tüm nedenli ölüm izlendiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Backround: Ischemic heart disease is one of the most common cause of death in our country, in adulthood as in the world. Despite new treatments and developments, cardiovascular diseases (CVD) still remain important and serious. There is no study on whether there is a difference in mortality in long-term follow-up among patients with normal coronary, coronary stenosis lower than 50%, coronary slow flow, coronary artery ectasia and or aneurysm that are not used in the calculation of SYNTAX score. For this reason, in this study, we aimed to evaluate the factors affecting their mortality in long-term follow-up of patients with a SYNTAX score of 0. Method: Patients who underwent coronary angiography in the Department of Cardiology at Kafkas University Faculty of Medicine between January 2017 and December 2018 were included in the study. The study was conducted retrospectively and 1489 patients who met the inclusion criteria were included. Coronary artery disease complexity was evaluated with the SYNTAX Score I model. Anatomical and functional evaluation of coronary angiography images of patients were compared between the two groups (those who died and those who lived). Results: A total of 1489 patients (mean age 58±12, 53.1% women), were included in our study. In the retrospectively screened data, 64 patients had been died in the SYNTAX-0 patient group in a 2-year follow-up period.