Yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların yakınlarının hemşirelerin rolünü algılamaları ve yoğun bakım ünitesinden memnuniyet düzeyleri
The patient's relative's perception of the nurse's role in the intensive care unit and their satisfaction levels in the intensive care unit
- Tez No: 622034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ÖZŞAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışma, yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların yakınlarının hemşirelerin rolünü algılamaları ve yoğun bakım ünitelerinden memnuniyetlerini belirlemek amacıyla yapıldı. Yöntem: Çalışma, İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitelerinde yapıldı. Temmuz-Ekim 2019 tarihleri arasında araştırmanın yapıldığı hastanenin yoğun bakım ünitelerinde hastası en az 48 saattir yatmakta olan, yattığı süre içinde hastasına en az iki kez ziyarette bulunan, 18 yaşından büyük, okuma yazma bilen ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 154 hasta yakını araştırmanın örneklemini oluşturdu. Veriler, bireysel ve hastane sürecine ait özellikleri içeren hasta yakını tanılama formu, Ailenin Hemşirelerin Rolünü Algılaması Ölçeği-AHRA ve Yoğun Bakım Ünitesi Memnuniyet Ölçeği ile toplandı. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ölçeklerin arasında ilişkinin incelenmesinde spearman korelasyon analizi ve bağımsız değişkenler ile ölçek puanları arasındaki ilişkinin incelenmesinde Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis karşılaştırma testleri kullanıldı. Bulgular: Hasta yakınlarının yaş ortalamasının 42±11,28 olduğu, %61'inin kadın, %90,9'unun hastanın birinci derece yakını olduğu, %91,6'sının hastasını her gün ziyaret ettiği saptandı. Hasta yakınlarının toplam beklenti puan ortalaması 3,76±0,80 ve algılanan hemşirelik uygulamaları toplam puan ortalaması 3,66±0,80 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out with the aim of determining the role of nurses in the relatives of the patients hospitalized in the intensive care unit and determining their satisfaction with the intensive care units. Method: The study was carried out in the intensive care units of the Tepecik Training and Research Hospital of Izmir University of Health Sciences. Between the dates July, October 2019, 154 relatives of the patient, who have been lair in the intensive care units of the hospital for at least 48 hours, who visited the patient at least twice during their stay, who are over 18 years old, who are literate and volunteering to participate in the study, constituted the sample of the study. The data of the Family's Perception of the Role of Nurses-AHRA, Intensive Care Unit Satisfaction Scale and diagnosing form about patients' relatives which comprises individual characteristics and those of treatment/hospital process are used to collect related data. In the analysis of the data; number, percentage, mean, standard deviation, correlation analysis was used to examine the relationship between scales, and Mann –Whitney U test, Kruskal Wallis was used to examine the relationship between independent variables and scale scores. Results: The average age of the patient relatives was 42 ± 11.28, 61% were women, 90.9% were the first-degree relatives of the patient, 91.6% visited their patients every day. It was determined that the total expectation point average of the patient relatives was 3.76 ± 0.80 and the total average score of the perceived nursing practices was 3.66 ± 0.80.