Kronik böbrek yetersizliği olan hastalarda CYP3A4 enzim aktivitesinin epigenetik düzenlenmesi
Epigenetic regulation of CYP3A4 enzyme in patients with chronic renal failure
- Tez No: 622035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER KARSLI ÇEPPİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Sitokrom P450 (CYP) 3A4, insan karaciğerinde en yaygın bulunan CYP enzimidir ve gen anlatımı bireyler arası büyük farklılık göstermektedir. Genetik faktörler kadar epigenenik faktörler de CYP3A4 gen anlatımını etkiler ve DNA metilasyonunun gen anlatımını değiştirmede önemli rolü olduğu ileri sürülmektedir. Kronik böbrek hastalığının (KBH), karaciğer ve böbreklerde sitokrom P450-aracılı ilaç metabolizması üzerindeki etkileri daha önce bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, CYP3A4 enzim aktivitesinin düzenlenmesini etkileyen genetik ve epigenetik faktörlerinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda, kronik böbrek yetersizliği (KBY) olan hastalarda (n=67) ve sağlıklı kontrollerde (n=29), CYP3A4 ve nükleer reseptör PXR genlerinin anlatım düzeyleri RT-PZR ile değerlendirildi. CYP3A4 promotöründe farklı metillenen CpG bölgeleri bisülfit dizileme yöntemi ile analiz edildi. CYP3A4 gen aktivitesi üzerine önemli rolü olduğu bildirilen tek nokta polimorfizmi (TNP) CYP3A4*22'in (rs35599367) gen anlatımı üzerine etkisi TNP Genotipleme Analizi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Cytochrome P450 (CYP) 3A4, is the most abundant CYP enzyme in human liver and has a large inter-individual difference. As well as genetic factors, epigenetic factors also affect CYP3A4 gene expression and it has been suggested that DNA methylation is important in altering gene expression. The effects of chronic kidney disease (CKD) on cytochrome P450-mediated drug metabolism in the liver and kidney have been reported previously. The aim of this study is to investigate the genetic and epigenetic factors altering the regulation of CYP3A4 enzyme activity. Material and methods: We evaluated gene expression profiles of CYP3A4 and the nuclear receptor PXR genes in patients with CKD (n=67) and healthy controls (n=29) by RT-PCR analysis. The differentially methylated CpG promoter region of the CYP3A4 gene were analyzed by bisulfite sequencing. The effect of single‐nucleotide polymorphism (SNP) CYP3A4*22 (rs35599367) on expression, which has recently been reported to have a critical role in CYP3A4 gene activity, has been determined by SNP Genotyping Assay.