Merada beslemenin, Ankara keçisi oğlaklarının kesim ve karkas özellikleri üzerine etkisi
Effects of pasture feeding on Ankara goat kids' slaughter and carcass characteristics
  1. Tez No: 622108
  2. Yazar: SADEDDİN BEKMEZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ZEHRA SARIÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmanın amacı, meralarda beslemenin, Ankara keçisi oğlak ve çebiçlerinin kesim ve karkas özellikleri üzerine etkisini belirlemektir. Bu amaçla araştırmada farklı mera koşullarında otlayan 60 baş oğlak kullanılmıştır. Hayvanlar 4 aylık ve 7 aylık yaşta kesilmiş ve kesim özelliği olarak karkas ağırlığı, post, baş, ayak, ciğer, etek, testis ve iç yağ, karkas özelliği olarak; kol, omuz-sırt-bel, but ve boyun ağırlıkları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the impact of feeding kids of Angora goat in pasture on characteristics of slaughtering and carcass. The characteristics of slaughtering consist of weight of carcass, post, head, foot, liver, fat, testicle and tallow, while of carcass consist of weight of arm, shoulder-back-waist, leg and neck. The research assessed 60 kids pasturing in different conditions. The kids were slaughtered at 4 months or 7 months of age.