Diyabet hastalarında genel sağlık durumu, yaşam kalitesi ve oruçla ile ilgili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluti̇on of general health status, quali̇ty of li̇fe and factors about ramadan fast i̇n di̇abetes pati̇ents
- Tez No: 622116
- Danışmanlar: UZMAN İRFAN ŞENCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde diyabet sıklığı giderek artmaktadır ve evrensel bir sağlık sorunu gelmiştir. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 23'ü müslümandır. Hemen hemen tüm doktorlara özellikle aile hekimlerine diyabet hastaları ramazan ayında oruç ile ilgili sorular sormaktadır. Bu nedenle bu çalışmada diyabet hastalarının genel sağlık durumu, yaşam kalitesi ve ramazan ayında oruç tutmaları ile ilgili faktörlerinde değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The frequency of diabetes is increasing day by day and there is a universal health problem. Approximately 23 percent of the world's population is Muslim. Almost to all doctors, especially to family doctors, diabetic patients ask questions about fasting in the month of Ramadan. For this reason, in this study, it was aimed to evaluate the diabetes patients in terms of their general health, quality of life and fasting in Ramadan.