Bir grup tip 2 diyabet hastasında COOP-WONCA işlevsel durum ölçeklerinin Türkçe geçerlik güvenirlik pilot çalışması
Validity and reliability of turkish version of coop-wonca charts in a group of type ii diabetic patients: Pilot study
  1. Tez No: 248277
  2. Yazar: ALİ RIZA GÖKHAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU UZUNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: İşlevsel durum sağlığın önemli bir bileşeni olup aile hekimi tarafından klinikte herhasta için değerlendirilmelidir. İşlevsel durum değerlendirilmesinde kullanılmak üzere, çokçeşitli ölçütler mevcuttur. COOP-WONCA ölçekleri, Dünya Aile Hekimleri Birliği(WONCA) tarafından, birinci basamakta günlük pratikte özellikle kronik hastaların takibindekullanılması önerilen ölçeklerdir. Pek çok dile çevrilmiştir. Tip II Diabetes Mellitus işlevseldurum ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkileri olan kronik bir hastalıktır.Amaç: Bu çalışmanın amacı, bir grup diyabet hastasında COOP-WONCA ölçeğinin Türkçeversiyonunun geçerlik ve güvenirliğini araştırmaktır.Yöntem: Ölçeğin Türkçe çevirisi, Marmara Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalıkayıtlarında yer alan toplam 102 diyabet hastasına Ocak-Mart 2008 tarihlerinde uygulandı.Çalışmada hastaların, biyokimyasal göstergeleri, fizik muayene bulguları, diyabete bağlıkomplikasyonları ve komorbiditeler diyabet izlem kriterleri açısından değerlendirildi, ölçeksorularıyla ilişkisi araştırıldı. Diyabette sık rastlanan depresyonun işlevselliği etkileyebileceğidüşünülerek Birinci Basamak İçin Beck Depresyon Tarama Ölçeği de uygulandı.Bulgular: Erkek/Kadın hasta oranı %34/%66 idi. Yaş ortalaması 60.9±12.4 (30-88) yıldı.Eğitim süresi ortalama 8.0±4.9 yıl; diyabetli olma süresi ortanca değeri 60 ay (en kısa 1 ay-enuzun 36 yıl) idi. Hastaların %66.3 (s=67)'ü diyabetle ilgili eğitim aldığını, %23.5'i insulinkullandığını, %53.9'u kan şekerini kendi ölçebildiğini belirtti. İlaçlarını kullanmak içinyardıma ihtiyaç duyanların oranı %3,9 idi. Hipertansiyonu, retinopati, katarakt, koroner arterhastalığı, periferik nöropati sıklıkları sırasıyla %72.0, %0.5, %8.9, %7.0, %10.2 idi; %71.1inin kas iskelet sistemi hastalığı vardı. İzlem kriterlerine uygunluk oranları HbA1c, trigliserid,LDL kolesterol, HDL kolesterol için sırasıyla %55.3, %63.3, %39.5, %74.7 idi. Hastaların%16.0'sı sigara içiyordu, %47.5'u (s=48) düzenli olarak egzersiz yaptığını belirtti. Diyabetdiyeti yaptığını bildiren hasta sayısı 85(%82.5) idi. Diyete uyum konusunda hastalarınkendilerine verdikleri puan ortalaması 5.7±2.7 idi.COOP-WONCA ölçek sorularından en kötü durumu belirten en yüksek puan(ortalama 3.3±0.9) genel sağlık durumuna verilmişti. Re-testte de aynı soru en yüksek puanortalamasına sahipti. En iyi durumu belirten en düşük puan (ortalama 1.5±0.9) sosyalfaaliyetlere (COOP4) sorusuna verilmişti Altı sorudan oluşan ölçeğin Türkçe versiyonununsoruları arasındaki korelasyonun Cronbach alfa değeri 0.67 idi. COOP7 ve COOP8 dedeğerlendirmeye alındığında Cronbach alfa değeri 0.75'e çıktı. Re-test Cronbach alpha değeri0.77 bulundu. Ölçeğin test ve re-testi arasındaki korelasyon anlamlı bulundu (Pearson corr. r=4.410, p=0.006).
Özet (Çeviri)
Introduction: Functional status, as an important component of health, should be investigatedfor every patient in clinical practice by the family physician. There are many scales to definefunctional status. The Dartmouth Primary Care Cooperative Information Project/WorldOrganization of National Colleges, Academies, and Academic Associations of GeneralPractice/Family Physicians (COOP/WONCA) charts are scales advised by the WorldOrganization of Family Doctors (WONCA) to be used in daily clinical practice in primarycare especially in patients with chronic disease. The charts have been translated into manydifferent languages. Type II Diabetes Mellitus is a chronic disease that has negative effects onfunctional status and health related quality of life.Aim: To validate Turkish version of COOP-WONCA charts in a group of diabetic patients.Methods: Turkish version of the scale was applied to a population of 102 diabetic patientsfrom the records of the Marmara University Family Medicine department in January-March2008, and its reliability was analyzed. During the study, the biochemical parameters of thepatients, their physical examination findings, the complications related to diabetes and the comorbiditieswere investigated according to the diabetes management criteria, their relationswith the charts were analyzed. Besides, Turkish version of Beck Depression Scale for primarycare was also used, as depression was frequently seen in Diabetes Mellitus and couldadversely affect functional status,Results: Male/Female ratio was 34%/66%. Mean age value of patients were 60.9±12.4 (30-88) years. Mean education time was 8.0±4.9 years, median time of being diabetic 60.0 months(min 1 mth-max 36 years). Sixty six per-cent (n=67) stated they had taken education aboutdiabetes; 23.5% of them used insulin and 53.9% were able to measure blood glucose bythemselves. The rate of patients who needed help to take their daily medications was 3.9%.The rates of hypertension, retinopathy, cataract, coronary artery disease, peripheralneuropathy were 72.0%, 0.5%, 8.9%, 8.9% and 10.2% consecutively; 71.1% had amusculoskeletal system disease. The percentage of HbA1C, triglyceride, LDL and HDLvalues suitable to diabetes management criteria were 55.3%, 63.3%, 39.5%, 74.7%consecutively. Sixteen-per-cent of them were smokers, 47.5% (n=48) stated doing regularexercise, 82.5% regular diet. Average score they gave themselves for a successful diet was 5.7over 10.6The highest score (mean 3.31±) which means the worst status, was given to thegeneral health status. In the re-test the same question had the highest score. The lowest score(the best status) was given to the social activities (COOP4). The correlation coefficient of theTurkish version of the scale with six items was 0.67. When COOP7 and COOP8 were addedthe coefficient raised to 0.75. Cronbach alpha of the re-test was 0.77. The correlation betweentest and re-test was significant (Pearson correlation r= .410, p=0.006).