Palyatif bakim servisinde yatan hastalara dinletilen müziğin ağrı düzeyine etkisinin incelenmesi; Randomize kontrollü bir çalışma
Effect of music on patients with pain in palliative care service: A randomized controlled study
  1. Tez No: 622130
  2. Yazar: GÖNÜL DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER KARADAKOVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Amaç: Palyatif bakım servisinde yatan kanser hastalarına dinletilen müziğin ağrı düzeyine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırma deneysel olarak planlanan randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Temmuz 2018 – Temmuz 2019 tarihleri arasında SBÜ Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Servisi'nde yatan kanser hastaları oluşturmuştur. Hastalar yaş, cinsiyet ve hastalık evresine göre randomize edilmiştir. Araştırmaya dahil edilme ölçütlerini karşılayan 60 hasta (30 girişim / 30 kontrol) araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler Hasta Tanıtım Formu, Hasta İzlem Formu, Kısa McGill Ağrı Soru Formu, Genel Konfor Ölçeği, Durumluluk Kaygı Ölçeği ve Karnofski Performans Skalası kullanılarak toplanmıştır. Kontrol grubu hastalarına sadece hekim istemi ile önerilen analjezik tedavisi verilirken, girişim grubundaki hastalara analjezik tedavisine ek olarak uzman desteğiyle tambur eşliğinde Türk musikisi makamlarından hicaz ve rast makamı kullanılarak müzik dinletilmiştir. Girişim grubundaki hastalara toplam altı kez ve her seans 10 dakika olacak şekilde müzik dinletisi yapılmıştır. Müzik dinletisinden önce hastanın ağrı düzeyi ve yaşam bulguları değerlendirilmiş ve müzik dinletisinden 5, 30 ve 60 dakika sonra tekrar hastanın yaşam bulguları ve ağrı düzeyi değerlendirilerek Hasta İzlem Formu'na kaydedilmiştir. İzlem parametrelerini oluşturan Hasta İzlem Formu her seansta kullanılırken, Genel Konfor Ölçeği, Durumluluk Kaygı Ölçeği ve Karnofski Performans Skalası müzik uygulaması öncesi, 3. uygulama sonrası ve 6. uygulama sonrası olmak üzere toplam 3 kez değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 25,0 programı kullanılmıştır. Bulgular, sayı, yüzde ortalama, standart sapma olarak verilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu çarpıklık katsayıları ile değerlendirilmiştir. İki değişkenli karşılaştırmalar için Ki-Kare, bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Zaman içerisinde yapılan ölçümlerin gruplar arası karşılaştırmalarda tekrarlayan ölçümlerde ANOVA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the effect of music on pain, anxiety, comfort and functional capacity of cancer patients received care in a palliative care unit. Method: The population of this randomized controlled trial consisted of cancer patients hospitalized in the Palliative Care Service of the Tepecik Training and Research Hospital at Health Sciences University between July 2018 and July 2019. The patients were grouped according to age, sex, and disease stage and then included in the intervention and control groups by stratified randomization method. The sample of the study included 60 patients (30 interventions, 30 controls) who met the inclusion criteria. Data were collected using the Patient Identification Form (PIF), Patient Monitoring Form (PMF), Short-Form McGill Pain Questionnaire (SF-MPQ), General Comfort Scale (GCS), State-Trait Anxiety Inventory (STAI) and Karnofsky Performance Status Scale (KPSS). Only the prescribed analgesic treatment was given to the patients in the control group while the patients in the intervention group, in addition to the analgesic treatment, listened to the Turkish classical music in maqams (modes) of their choice (Hejaz or Rast accompanied by an expert tambour (drum) player). The patients in the intervention group were given a total of six music sessions, ten minutes each. The patient's pain level and vital signs were evaluated before the music session, and 5, 30, and 60 minutes after the session and recorded in the PMF. The patients were evaluated with the GCS, STAI, and KPSS three times: before the first music session and after the third and sixth music sessions. The PIF and SF-MPQ were administered only once before the first music session. The patients in the control group were evaluated with the same tools at the same time points as those in the intervention group. The data were analyzed using SPSS 25.0 program. Results were presented as frequency, percentage, mean, and standartd deviation. The normal distribution of the data was tested with the skewness coefficient. Chi-square test, independent groups t-test, or Mann-Whitney U test was used for group comparisons. Repeated measures analysis of variance was used for the comparison of the repeated measurements in the groups.