Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Servisinde yatan hastaların primer bakımını sağlayan kişilerde depresyon ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of depression and sleep quality in primary careivers of patients hospitalized in the Palliative Care Unit of Uşak Training and Research Hospital
  1. Tez No: 960280
  2. Yazar: KÜBRA YAPRAK GÖKCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU ESER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışma, palyatif bakım servisinde yatan hastalara bakım veren kişilerin depresyon düzeyleri ile uyku kalitesini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bakım verenlerin karşılaştıkları zorluklara dikkat çekerek, bu bireylerin ruhsal ve fiziksel sağlıklarını koruyabilmeleri için gerekli destek mekanizmalarının geliştirilmesine yönelik farkındalık oluşturmak hedeflenmiştir. Elde edilecek bulgular, bakım veren bireylerin yaşam kalitesini artıracak sağlık hizmetlerinin planlanmasına katkı sağlayacaktır. Gereç Yöntem: Bu çalışma 10.01.2025-10.04.2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar gönüllük esasına göre çalışmaya dâhil edilmiş olup, yazılı onamları alınmıştır. Anket üç kısımdan oluşmaktadır. İlk bölümünü oluşturan 20 soru, bakım sağlayan kişilerin sosyodemografik özellikleri ile bu kişilerdeki depresyon ve uyku kalitesini etkileyebilecek faktörleri sorgulayan sorulardan oluşmaktadır. İkinci bölümde toplamda 21 sorudan oluşan "Beck Depresyon Ölçeği'' , üçüncü bölümde ise 24 sorudan oluşan Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ) kullanılmıştır. Verilerin analizi, IBM SPSS Statistics 25.0 istatistik paket programı kullanılarak uygun istatistiksel testlerle gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin büyük çoğunluğunu 41-65 yaş aralığındaki kişiler (%64) oluşturmaktadır, katılımcıların %64'ü kadındır. Bakımı sağlanan hastaların %87'si 65 yaş üstündedir ve %62'si erkektir. Bakım veren kişilerin uyku kalitesi PUKİ-Uyku Kalitesi Ölçeği ile değerlendirilmiş ve ortalama puan 12,85±2,31 olarak bulunmuştur. Uyku kalitesinin çalışmayanlarda (p=0,01) ve bakım sürecinde maddi sıkıntı yaşayanlarda (p=0,03) anlamlı olarak daha düşük olduğu saptanmıştır. Beck Depresyon Ölçeği ile yapılan değerlendirmede ise depresyon puanı ortalama 11,18±7,43 olup, katılımcıların %50'si minimal, %21'i hafif, %24'ü orta düzeyde, %5'i ise şiddetli depresyon yaşamaktadır. Depresyon düzeyi kadınlarda (p=0,02), kronik hastalığı olanlarda (p=0,03) ve maddi sıkıntı yaşayanlarda (p=0,03) anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. Hasta özelliklerinin bakım verenlerin uyku kalitesi ve depresyon düzeyine etkisine bakıldığında; yalnızca hasta yaşı ile uyku kalitesi arasında anlamlı bir fark saptanmıştır (p=0,04).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to assess the depression levels and sleep quality of individuals providing care to patients admitted to palliative care units. Furthermore, the study intends to highlight the challenges faced by caregivers and to promote the development of necessary support mechanisms to safeguard their psychological and physical well-being. The findings are expected to inform the planning of health services aimed at enhancing caregivers' quality of life. Materials and Methods: The study was conducted between January 10, 2025, and April 10, 2025. Participants were included on a voluntary basis, and written informed consent was obtained. The questionnaire consisted of three sections. The first section, comprising 20 questions, assessed the sociodemographic characteristics of the caregivers and factors that could affect their depression levels and sleep quality. The second section included the 21-item Beck Depression Inventory, and the third section used the 24-item Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 25.0, and appropriate statistical tests were applied. Results: The majority of participants were aged 41–65 years (64%), and 64% of the participants were female. Among the patients receiving care, 87% were over 65 years old, and 62% were male. Caregivers' sleep quality, assessed using the PSQI, had a mean score of 12.85±2.31. Sleep quality was significantly lower among unemployed participants (p=0.01) and those experiencing financial difficulties during the caregiving process (p=0.03). Depression, evaluated with the Beck Depression Inventory, had a mean score of 11.18±7.43, with 50% of participants classified as minimal, 21% as mild, 24% as moderate, and 5% as severe. Depression levels were significantly higher in women (p=0.02), participants with chronic illnesses (p=0.03), and those facing financial difficulties (p=0.03). When examining the effect of patient characteristics on caregivers' sleep quality and depression levels, only patient age showed a significant association with sleep quality (p=0.04).