Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi palyatif bakım servisinde yatan hastalara primer bakım verenlerde depresyon ve uyku kalitesi
Depression and sleep quality of primary caregivers who give care to hospitalized patients in Samsun Training and Research Hospital palliative care service
- Tez No: 648877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHCUBE ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmada palyatif bakım servisinde yatan hastalara bakım verenlerde depresyon ve uyku kalite düzeyleri arasındaki ilişkinin sosyodemografik verilerle değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte olan bu çalışmanın evrenini Sağlık Bilimleri Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Servisinde yatan hastalara bakım veren 100 kişi oluşturmaktadır. En az okuma yazma bilen, 18 yaş üstü gönüllülere Temmuz 2020 – Eylül 2020 tarihleri arasında yüz yüze görüşerek anket uygulanmıştır. Veriler, sosyodemografik bilgilerle ,Beck Depresyon Ölçeği ve Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) sorularını içeren anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Normal dağılıma uygunluk Kolmogorov Smirnov ve Shapiro Wilk ile incelenmiştir. Normal dağılım göstermeyen verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Veriler ortanca (minimum – maksimum) şeklinde verilmiştir. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanılmıştır. Kategorik veriler frekans (yüzde) şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the relationship between depression and sleep quality levels of palliative caregivers with sociodemographic data. Methods:The universe of this cross-sectional study consists of 100 people who are caring inpatients in the Palliative Care Service of the Health Sciences University Samsun Training and Research Hospital. Between July 2020 and September 2020, a face to face survey was conducted among volunteers who are over the age of 18. The data were collected by a questionnaire which contains sociodemographic information, Beck Depression Scale and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). IBM SPSS V23 program was used for data analysis. Kolmogorov Smirnov ,Shapiro Wilk,Mann Whitney U and Kruskal Wallis methods were used in the statistical analysis. Data were given as median (minimum-maximum). Chi-square test was used to compare categorical data. Categorical data were given as frequency (percentage). p values