İzotretinoin kullanan akne vulgaris hastalarında hirsutizmin değerlendirilmesi
The effect of isotretinoin usage on hirsutism development in patients with acne vulgaris
  1. Tez No: 622132
  2. Yazar: ROJDA AKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP GÜNEŞ BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Akne vulgaris yağ bezi ile ilişkili kıl foliküllerini içeren pilosebase ünitenin kronik inflamatuvar bir hastalığıdır. Akne patogenezinde androjen hormonlar önemli rol oynarlar. Akne tedavisinde izotretinoin en etkin tedavi olarak göze çarpmaktadır. Ancak izotretinoin kullanımının akne patogenezindeki hormonal değişiklikler üzerine etkisi tam olarak bilinmemekle birlikte, hirsutizm gelişimi üzerine etkileri ile ilgili de kısıtlı sayıda çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada akne vulgaris nedeniyle takipli hastalarda izotretinoin kullanımının hirsutizm ve hormonal parametrelere etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma, Haziran 2018-Aralık 2019 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı'nda yapıldı. Akne vulgaris tanılı ve izotretinoin tedavisi alan 18-40 yaş arası 30 kadın hasta ile 30 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak prospektif olarak alındı. Çalışmada hastalar için çalışmaya uygun olarak anamnez, fizik muayene ve laboratuvar testlerinin yer aldığı bir form oluşturuldu. Bulgular: Vakaların %30'unda ailede akne öyküsü pozitifliği, %30'unda şiddetli akne ve %33.3'ünde takiplerinin 3. ayında menstrüasyon düzensizliği vardı. Hasta grubunda takiplerin 3. ayında menstrüasyon düzensizliği kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksekti (p=001). Hastaların %16.7'sinde takiplerinin 3. ayında Ferriman-Gallwey hirsutizm skoru ≥8 idi. Hasta grubunda takiplerinin 3.
Özet (Çeviri)
Background: Acne vulgaris is a chronic inflammatory disease of the pilosebase unit that contains hair follicles associated with the sebaceous gland. Androgen hormones play an important role in the pathogenesis of acne. Isotretinoin stands out as the most effective treatment in acne treatment. However, the effect of isotretinoin usage on hormonal changes in acne pathogenesis is not fully known, there are a limited number of studies on the effects of hirsutism development. In this study, it was aimed to evaluate the effect of isotretinoin usage on hirsutism and hormonal parameters in patients with follow-up due to acne vulgaris. Materials and Methods: This study was conducted between June 2018 and December 2019 in the Van Yüzüncü Yıl University, Faculty of Medicine, and Department of Dermatology. 30 female patients, aged between 18 and 40 years, who were diagnosed with acne vulgaris and receiving isotretinoin therapy and 30 healthy volunteers as control group were taken prospectively. In the study, a form including anamnesis, physical examination and laboratory tests was created for the patients in accordance with the study. Results: 33.3% of cases at the third months of follow-up had menstrual irregularities, 30% of cases had family history positivity and 30% of cases had severe acne. Menstrual irregularity at third months of follow-up was statistically significantly higher in the patient group compared to the control group (p=001). Ferriman-Gallwey hirsutism score was ≥8 in 16.7% of the cases at the third months of follow-up.