Lise son sınıf öğrencilerinin sınav kaygısı ile algılanan stres düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between exam anxiety and perceived stress levels of high school senior students
  1. Tez No: 622133
  2. Yazar: SERPİL BAŞPINAR ERTEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; lise son sınıf öğrencilerinin sınav kaygısı ile algılanan stres düzeyleri arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Materyal ve Metot: Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 eğitim-öğretim yılı Kahramanmaraş ili Afşin ilçesinde 5 tür lisede son sınıfta öğrenim görmekte olan 17-19 yaş arası 389 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Sınav Kaygısı Envanteri”ve“Algılanan Stres Ölçeği”aracılığı ile toplanmıştır. Bu araştırma mevcut olan bir durumu tanımlamaya ve açıklamaya çalıştığı için nicel araştırmada ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde, t-Testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Bonferroni-Dunn testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Bulgular: Cinsiyet değişkenine göre sınav kaygısı ve algılanan stres ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark tespit edilmiştir (p0,05). Anne babanın birlikte yaşama değişkeninde kaygı puanında fark bulunurken (p=0,024, p0,05). Lise türü değişkenine göre kaygı puanları arasında farklılık bulunmazken, stres puanları arasında farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose this study is; to determine the relationship between exam anxiety and perceived stress levels of high school senior students. Materials and Methods: The study group of the study consisted of 389 students between the ages of 17 and 19 studying in 5 different high schools in Afşin district of Kahramanmaraş province in 2017-2018 academic year.“Personal Information Form”,“Exam Anxiety Inventory”and“Perceived Stress Scale”were used as data collection tools. As this research attempts to identify and explain an existing situation; this study is in the quantitative research relational screening model. The data obtained from the study were analyzed using SPSS package program. In the analysis of the research data, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Bonferroni-Dunn test, Mann Whitney U-test, Kruskal Wallis test and Pearson correlation coefficient were used. Results: There was a statistically significant difference between test anxiety and perceived stress averages according to gender (p0.05). While there was a significant difference in anxiety scores of the cohabitation variable of the parents (p = 0.024, p 0.05).