Diz altı perkutan girişim yapılan periferik arter hastalarında yara iyileşmesini etkileyen faktörler
Factors affecting wound healing in peripheral arterial patients with under knee percute
- Tez No: 622134
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN URAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı risk faktörleri sebebiyle AEPAH gelişen ve sonrasında endovasküler girişim uygulanan hastalarda yara iyileşmesini etkileyen faktörleri incelemekti. Hastalar ve Yöntem: Çalışma Ocak 2015 –Ağustos 2019 arasında Kocaeli Üniversitesi Kardiyoloji bölümüne periferik arter hastalığına bağlı intermittan kladikasyo (egzersiz sırasında bacak ağrısı) ve kritik bacak iskemisi (istirahat sırasında bacak ağrısı veya ülserasyon-gangren) nedeniyle başvuran, infrapopliteal arterlerinde stenotik ve/veya oklüziv lezyonlar nedeniyle konvansiyonel/ilaç salınımlı balon dilatasyon ile endovasküler revaskülarizasyon tedavisi uygulanmış 200 hasta ile yapıldı. Hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Burger hastalığı olan hastalar dışlama kriteri olarak değerlendirildi. Dışlama kriterine sahip 8 hasta çalışma dışı bırakılıp 192 hasta çalışmaya dahil edildi. PACS arşiv sisteminden işlem yapılmış olguların anjiyografi ve anjiyoplasti görüntüleri damarlarda stenoz ve/veya oklüzyon olup olmaması, hangi damarların etkilendiği, kaç damarın etkilendiği, hangi damarlara tedavi uygulandığı ve anjiyoplasti işleminin başarısı tekrar değerlendirilerek kayıt altına alındı Nukleus sistem arşivinden poliklinik kontrol kayıtlarına ulaşılarak yara iyileşmesi değerlendirildi. Eksik bilgileri olan 43 hastalarla telefon görüşmesi yapılarak işlem sonrası yara değerlendirilmesi yapıldı. Hastaların yara iyileşmesi, periferik girişim sonrası en az 3 aylık dönemde değerlendirildi. Hastalar işlem sonrası yara iyileşmelerine göre iki gruba ayrıldı. İşlem sonrası erken dönemde ampütasyon yapılan hastalar, yara iyileşmesi olmayan gruba dahil edilmiştir. Bulgular: Hastaların yara iyileşmesi açısından demografik özellikleri ve işlem özellikleri karşılaştırıldığında; yara iyileşmesinin olmadığı grupta, erkek cinsiyet (%52,2 ye karşı %70 p=0,01), kronik böbrek hasatlığı (%16,3 ne karşı %37 p=0,01), sigara maruziyeti (%32,6 ya karşı %50 p=0,01), işlem sonrası tibialis anteriorda akım olmaması istatistiksel açıdan anlamlı olarak daha yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of our study was to investigate the factors affecting wound healing in patients who developed AEPAH because of risk factors and subsequently underwent endovascular intervention . 44 Patients and methods: The study was performed with 200 patients in Kocaeli University Cardiology Department between January 2015 and August 2019 because of stenotic and / or occlusive lesions in the infrapopliteal arteries endovascular revascularization with conventional / drug-eluting balloon dilatation. Patients records were retrospectively reviewed. Burger's disease patients were excluded. Therefore, eight patients with Burger's disease were excluded from the study and 192 patients were included in the study. Angiography and angioplasty images of patients who underwent PACS archive system were re-evaluated by stenosis and / or occlusion of the vessels, which vessels were affected, how many vessels were affected, which vessels were treated and the success of angioplasty procedure was recorded. Wound healing was evaluated by accessing the polyclinic control records from the nucleus archive system. Wound assessment was performed after the procedure by telephone interview with patients with incomplete information. Wound healing was evaluated at least 3 months after peripheral intervention. Patients were divided into the two groups according to wound healing after the procedure. Patients who underwent early amputation were included in the non-wound healing group. Results: When the demographic and procedure characteristics of the patients were compared in terms of wound healing; in the group without wound healing, male gender (52.2% vs 70% p=0.01), chronic kidney disease (16.3% versus 37% p=0.01), smoking exposure (32.6% versus 50% p=0,01), absence of tibialis anterior flow after the procedure was statistically higher.