Yumuşak doku kitlelerinin benign ve malign ayrımında ultrasonografi ve shear wave elastografinin tanısal değeri
The diagostic value of ultrasound and shear wave elastography in the differantiation of benign and malignant soft tissue masses
  1. Tez No: 622135
  2. Yazar: MESUT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BEKİR SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Ultrasonografi (US) ve shear wave elastografi (SWE) incelemesinin yumuşak doku tümörlerinin benign ve malign olarak ayrımında tanısal değerini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Ağustos 2016 ve Ocak 2020 tarihleri arasında yumuşak doku kitlesi saptanan 109 hasta (ortalama yaş: 43,35±20,49) US ve SWE ile prospektif olarak değerlendirildi. US incelemede lezyonların boyutları, yerleşimi, ekopaternleri, ve kanlanma özellikleri not edildi. Lezyonların sertlikleri ortalama shear wave velocity (SWV) ve maksimum SWV değerleri olarak metre/saniye (m/s) cinsinden ölçüldü. US ve SWE bulgularının, lezyonların benign – malign ayrımında tanısal değeri araştırıldı. Bulgular: Histopatolojik inceleme ile 37 lezyon malign, 43 lezyon benigndi. Yirmi dokuz lezyon ise en az 1 yıllık takip sonucu benign kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the diagnostic value of ultrasound (US) and shear wave elastography (SWE) for the differentiation of benign and malignant soft tissue tumors. Materials and methods: A hundred and nine patients (mean age: 43,35±20,49) with soft tissue mass were prospectively evaluated by US and SWE between August 2016 and January 2020. Lesion size, location to fascia, echogenicity and vascular features were noted during US examination. The stiffness of the lesions were measured as mean shear wave velocity (SWV) and maximum SWV in meters/second (m/s). Histopathological diagnosis was obtained with core-needle biopsy or surgery. The diagnostic value of US and SWE for the differentiation of malignant and benign lesions were assessed. Results: Histopathological examination revealed 37 malignant and 43 benign lesions. Twenty-nine lesions were accepted benign during at least 1 year of follow-up.