Erzurum bölge Eğitim ve Araştırma hastanesinde yatan hastaların yiyecek hizmetlerinden memnuniyetinin hastane yiyecek hizmetleri hasta memnuniyeti ölçeği ile belirlenmesi
Determination of patients' satisfaction in Erzurum region training and research hospital from food services by acute care hospital foodservice patient satisfaction questinnaire
  1. Tez No: 622138
  2. Yazar: SÜMEYYE ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hastane yiyecek hizmetlerinin kalitesi hastaların beslenmesini ve sağlığını doğrudan etkilemektedir. Bu kesitsel çalışma; Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatarak tedavi gören hastaların hastane yiyecek hizmetlerinden memnuniyetlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Mayıs - Eylül 2019 tarihleri arasında, en az 24 saat yatarak tedavi gören, araştırmacının sorduğu sorulara yanıt verebilecek olan ve çalışmaya katılmaya gönüllü 18 yaş ve üzeri bireyler dahil edilmiştir. Veriler bireylerin bazı sosyodemografik özellikleri ve beslenme alışkanlıkları, boy ve ağırlık ölçümleri, fiziksel aktivite düzeyi, besin tüketim sıklığı, besin çeşitliliği, Hastane Yiyecek Hizmetleri Hasta Memnuniyeti (HYHHM) Ölçeği ve NRS-2002 nutrisyonel risk tarama testini içeren anket formu aracılığıyla yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Çalışmaya 167 erkek, 162 kadın olmak üzere toplam 329 hasta katılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 57.36 ± 1.99 yıldır. Yaklaşık 3'te 1'i okur yazar değildir (%30.5). Hastaların %73.9'u evli, %62.6'sı çalışmayan, %60.2'si sosyal güvencesi olmayan bireylerden oluşmaktadır. Hastaların yaklaşık yarısı (%50.5) rejim 3 (R3) normal diyet almaktadır, %42.2'sinin iştah azalması şikayeti vardır, %31.9'u hafif şişman, %34.4'ü şişmandır ve %83.3'ü düzenli egzersiz yapmadığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The quality of hospital food services directly affects patients' nutrition and health. This cross-sectional study was carried out to determine the satisfaction of hospitalized patients at Erzurum Regional Training and Research Hospital from hospital food services. Between May 2019 and September 2019, individuals who received inpatient treatment for at least 24 hours, over the age of 18, who can communicate at a level that can answer the questions asked by the researcher, were included in the study. The data were collected by face to face interview method via questionnaire form including some sociodemographic characteristics and nutritional habits, height and weight values, physical activity level, food frequency questionnaire, food variety, Acute Care Hospital Foodservice Patient Satisfaction Questionnaire (ACHFPSQ) Scale and Nutritional Screening Tool-2002 (NRS 2002). A total of 329 patients (167 males, 162 females) were included in the study. The average age of patients is 57.36 ± 1.99 years. Approximately 1 in 3 is illiterate (30.5%). 73.9% of patients are married, 62.6% do not work, 60.2% do not have social security. Approximately half of the patients (50.5%) were on R3 diet, 42.2% complained of decreased appetite, 31.9% were overweight, 34.4% were obese and 83.3% stated that they did not exercise regularly.