Yaşa bağlı makula dejenerasyonu olan hastalarda görmeye bağlı yaşam kalitesi ve depresyon düzeyini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the factors effect vision related quality of life and the level of depression patients in the patients with age related macular degeneration
  1. Tez No: 622142
  2. Yazar: LEVENT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. KIVANÇ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: YBMD' li hastalarda Görmeye Bağlı Yaşam Kalitesini incelemek, YBMD nin depresyon düzeyi üzerine etkisini araştırmaktı. Ayrıca yaşam kalitesini ve depresyon düzeyini etkileyebilecek gerek hastalığa gerekse hastaya bağlı etkenleri ortaya çıkarmak. Materyal-Metod: Bu kesitsel çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Göz Kliniğine başvuran takipli veya yeni tanı almış YBMD' li 54 hasta dahil edildi. Hastaların detaylı oftalmolojik muayeneleri yapıldı. Hastalara NEI VFQ-25 anketi ve GDS-15 anketindeki sorular yöneltildi. Bu iki anket sonuçları hasta bilgilerine ve hastalık sonuçlarına göre değerlendirildi. Bulgular: GBYK anket skorlamasında en düşük puanı Yakın Aktivite alt ölçeği alırken, en yüksek puanı Renkli Görme ölçeği almıştır. Depresyon bulgusu olan grup Göz Ağrısı, Renkli ve Periferik Görme ile Görmeye Bağlı Rol Güçlüğü alt ölçekleri hariç diğer tüm ölçeklerde anlamlı daha düşük puanlar almıştır. Enjeksiyon yapılan grubun, NEI VFQ- 25 anketinden aldıkları puanlarda ve depresyon oranlarında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Kadın cinsiyetinin görme keskinliği seviyeleri anlamlı olarak daha düşük (p=0,01) ve depresyon oranları anlamlı olarak daha yüksek (p=0,047) bulunmuştur. Yaş arttıkça NEI VFQ-25 alt ölçeklerinden Göz Ağrısı ve Görmeye Bağlı Başkalarına Bağımlılık dışında diğer alt ölçeklerde anlamlı şekilde daha az puanlar alınmakta. Medeni durumun depresyon ve yaşam ölçeği skorlarını anlamlı etkilemediği görüldü. YBMD den en az etkilenen alt ölçeklerin Göz Ağrısı, Periferik ve Renkli görme ölçekleri olduğu bulundu. En çok etkilenenin ise Yakın Aktivite olduğu görüldü
Özet (Çeviri)
Aim: To determine affect of AMD on Vision Related Qulity of Life (VRQOL) and depression level. In addition, to observe the factors related to the disease and the patient that may affect the quality of life and level of depression. Method: 54 patient with AMD followed up or new diognised in Opthalmology Clinic in Gaziantep University, had been included to this cross-sectional study. Questions in the NEI VFQ-25 and GDS-15 quastionnaire, were asked to the patients. The results of these two puestionnaire were eveluated according to the patient information and the disease results. Results: The lowest score in the VRQOL questionnaire scoring was obtained by the Near Activity subscale and the highest score was obtained by the Color Vision scale. The group with depression had statistically significant lower scores in all scales except Eye Pain, Color and Peripheral Vision and Visual Role Difficulty subscales. Statistically significant difference was not found in the scores and depression rates of the intravitreal injected group from the NEI VFQ-25 questionnaire (p>0,05). Visual acuity levels of female gender were obtained significantly lower (p = 0.01) and depression rates were significantly higher (p = 0.047). As age increases, the scores of the NEI VFQ-25 subscales are significantly lower in the subscales except for Eye Pain and Visual Related Dependency. The least affected subscales from AMD are Eye Pain, Peripheral and Color Vision but most affected subscale is Near Vision. Conclusion: VRQOL subscales were affected statistically significant in the depression group. The female gender is a predisposed factor for YBMD and depression.