Kontrollü overyan hiperstimulasyon ile intrauterin inseminasyon sikluslarında hcg ile ovulasyon tetikleme gününde serum progesteron düzeylerinin gebelik oranları ile ilişkisi
The relationship of serum progesterone levels with controlled overyan hyperstimulation and intrauterine insemination cycles of ovulation trigger days
- Tez No: 622156
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY ELTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Çalışmamızda kontrollü overyan hiperstimülasyon ile İUİ planlanan hastalarda, kontrollü overyan hiperstimülasyon ile İUİ sikluslarında hCG ile ovulasyon tetikleme gününde serum progesteron düzeylerinin gebelik oranları ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya 25.03.2019 ile 1 Ocak 2020 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma Ve Uygulama Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalı'na başvurup kontrollü overyan hiperstimülasyon ile İUİ planlanan 55 olgu dahil edildi. Olguların demografik özellikleri, obsetrik özgeçmişleri, menstrüel siklusun 2. günü bakılan FSH, LH, Estrodiol ve Progesteron düzeyleri, ovülasyon günü FSH, LH, Estrodiol ve Progesteron düzeyleri, spermatogram ve işlem sonrası gebelik durumları incelenerek elde edilen veriler kaydedildi. İstatistiksel analiz SPSS 20.0 paket programında hesaplandı. Sonuçlar karşılaştırılıp anlamlı fark olup olmamasına göre rapor edildi. Olguların yaşı ortalama 29,73 ± 4,54 yıl, infertilite süreleri ortalama 50,00 ± 34,40 ay olarak hesaplandı. Olguların hCG uygulama gününde ölçülen progesterone düzeyi 0,91 ± 1,11 ng/mL olarak hesaplandı. hCG uygulanan günde çapı 10 mm'nin üstünde folikül sayısı >3 olan olguların, folikül sayısı
Özet (Çeviri)
The Relationship Of Serum Progesterone Levels To The Pregnancy Ratios Of Ovulation Trigger Day On The Inspination Cycles Of Intrauter with Controlled Overyan Hyperstimulation. In our study, we aimed to investigate the relationship between serum progesterone levels and pregnancy rates on the day of ovulation triggering with hCG in IUI cycles with controlled ovarian hyperstimulation in patients scheduled for IUI with controlled ovarian hyperstimulation. The study included 55 patients who were admitted to the Department of Gynecology and Obstetrics of Trakya University Health Research and Application Center between 25.03.2019 and 1 January 2020, with controlled ovarian hyperstimulation. The data obtained by examining the demographic characteristics, obsetric CVs, FSH, LH, Estrodiol and Progesterone levels on the 2nd day of the menstrual cycle, FSH, LH, Estrodiol and Progesterone levels, spermatogram and post-operative pregnancy were recorded. Statistical analysis was calculated in SPSS 20.0 package program. The results were compared and reported according to whether there was a significant difference. The average age of the cases was calculated as 29.73 ± 4.54 years, and the duration of infertility was an average of 50.00 ± 34.40 months. Progesterone levels measured on the day of hCG application were calculated as 0.91 ± 1.11 ng / mL. The rate of gestation was found to be statistically significantly higher in cases with a follicle count> 3 over 10 mm in diameter per day with hCG compared to those with a follicle count