Açıklanamayan infertil hastalarda cinsel ilişkinin ovulasyon indüksiyonu ile intrauterin inseminasyon yapılan hastalarda gebelik oranlarına etkisi
Effects of ovulation induction of sexual relations in infertile diseases discontinued to pregnancy rates in intrauterine insemination diseases
  1. Tez No: 448965
  2. Yazar: FATMA UZUN BATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÖKTEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada açıklanmayan infertil hasta grubunda kontrollü ovaryan hiperstimulasyon(KOH) +intrauterin inseminasyon(IUI) sikluslerinde cinsel ilişkinin yapılan intrauterin siklus başarılarına etkisi değerlendirilmiştir. Bu amaçla çalışma kriterlerine uyan 297 açıklanamayan infertil hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara Gonadotropinle KOH/IUI yapılmış, bu hastalardan 171'i IUI'dan hemen sonra cinsel ilişki önerilen hasta grubu grup 1 olarak; 126 hasta ise IUI'dan 72 saat sonrasında cinsel ilişki önerilen hasta grubu da grup 2 olarak adlandırıldı. Grup 1 ve grup 2 arasında sırasıyla gebelik (%13.5,%11.9), klinik gebelik (%11.7,%8.7), canlı doğum (%9.4,%6.3) oranları karşılaştırıldığında grup 1'de grup 2'ye göre daha yüksek olup bu oran istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0.05). Abortus oranları ise( %2.3,%2.4) benzer olup istatiksel olarak anlamlı değildir.(p>0.05) Bu çalışmanın sonucuna göre açıklanamayan infertil hastalarda cinsel ilişki KOH+IUI sikluslerinde gebelik oranlarına anlamlı bir katkı sağlamamıştır. Cinsel ilişkinin etkisini daha iyi değerlendirmek için fazla sayıda hasta ve farklı infertil hasta gruplarıyla yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effect of sexual intercourse on controlled ovarian hyperstimlation (COH)+intrauterine insemination (IUI) cycle success in patients with unexplained infertility. 297 patients with unexplained infertility satisfying inclusion criteria were included in the study. All patients underwent COH/IUI using gonadotropin. Group 1 consisted of 171 patients who were recommended sexual intercourse immediately after IUI whereas 126 patients comprising group 2 were recommended coitus 72 hours after the procedure. Rates of pregnancy (13.5% vs 11.9%), clinical pregnancy (11.7% vs 8.7%), live birth (9.4% vs 6.3%) were compared. These rates were higher in group 1; however, this difference was not statistically significant (p>0.05). Rates of abortus were similar in two groups (2.3% and 2.4% respectively) and was not significantly different (p>0.05). The results of our study show that sexual intercourse does not have a meaningful impact on rates of pregnancy after COH+IUI cycles in patients with unexplained infertility. Studies with larger number of patients and differrent infertil groups are required to evaluate the effect of sexual intercourse more conclusively.