Polikistik over sendromu hastalarında ve normoresponder infertil hasta grubunda serum amh seviyelerinin ıvf ve koh-iui sikluslarında karşılaştırılması
Comparison of serum amh levels in ivf and koh-iui cycles in pcos and normoresponder infertile patients
- Tez No: 476183
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DİLBAZ, DOÇ. DR. BERFU DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ekzojen follikül stimüle edici hormon (FSH) tedavisi alan infertil polikistik over sendromu (PKOS) hastaları ve normoresponder infertil hasta grubunda antimülleryen hormonun (AMH) bazal seviyelerinin ve kontrollü ovaryan hiperstimulasyonu (KOH) sırasında siklus içi variabilitesini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Hastanemize Mayıs 2009 ve Nisan 2011 tarihleri arasında çocuk istemi ile başvuran PKOS (n=30) ve normoresponder açıklanamayan infertilite (n=30) tanısı almış olan hastalar bu prospektif çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalar 3 grupa ayrıldı. PKOS tanısı olan hastaların 15'ine IVF kliniğinde long luteal GnRH agonist tedavisi ile kontrollü ovaryan hiperstimulasyon ve intrasitoplazmik sperm injeksiyonu uygulandı (Grup I). PKOS tanısı olan diğer 15 hastaya infertilite kliniğinde KOH ve intrauterin inseminasyon (İUİ) tedavisi uygulandı (Grup II). Kontrol grubu olarak seçilen PKOS tanısı olmayan 30 normoresponder açıklanamayan infertil hastaya da KOH ve İUİ tedavisi uygulandı (Grup III). Tüm olgularda AMH (pmol/l) düzeyleri, siklus başında bazal (b-AMH) dönemde ve siklusun luteal (l-AMH) döneminde ölçüldü. Grup I'de midsiklus AMH ölçümü oosit pick up (OPU) günü (OPU-AMH) ; Grup II ve III'te ise İUİ günü (İUİ-AMH) yapıldı. Gruplar arasında AMH'nin bazal değerleri ve siklus içi değişimi karşılaştırıldı. Bulgular: PKOS'li hastalar ve normoresponder kontrol grubu hastaları yaş, vücut kitle indeksi (kg/m2), infertilite süresi açısından benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the basal levels and intercycle variability of AMH in PCOS and normoresponder infertile patients during controlled ovarian hyper stimulation with exogenous follicle stimulating hormone treatment. Material and Method: This study was carried out prospectively with patients with PCOS (n=30) and normoresponder unexplained infertility (n=30) who were admitted to our hospital due to infertility between May 2009 and April 2011. Patients were grouped into three. Fifteen patients with PCOS were treated with long luteal GnRH agonist protocol and intracytoplasmic sperm injection in the IVF unit (Group I). Fifteen of the PCOS patients were treated with controlled ovarian hyper stimulation and intrauterine insemination (Group II). Normoresponder infertile patients in the control group, who were not polycystic, were treated with controlled ovarian hyper stimulation and intrauterine insemination (Group III). AMH levels were measured at different times during menstrual cycle. In all groups AMH levels were measured at the beginning of the cycle (basal) (b-AMH), at the luteal phase (l-AMH) in each patient. Midcycle AMH measurement was made at the oocyte pick up day (OPU-AMH) in the group I and at intrauterine insemination day (IUI-AMH) in the group II and group III. Basal levels and intercycle variability of AMH in PCOS and normoresponder infertile patients during controlled ovarian hyper stimulation with exogenous follicle stimulating hormone treatment were compared. Results: Patients with PCOS and normoresponder infertility were similar regarding age, BMI, and duration of infertility.