Tuz Gölü
Salt Lake
- Tez No: 62217
- Danışmanlar: PROF. SABRİ ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Neredeyse insanlığın varolmasıyla birlikte anılmaya başlanan tuzun, pek çok alanda kullanılmasının yanı sıra pek çok inanışta da kendini göstermesi ilginçtir. Atasözlerinin yanı sıra, en fakir ailenin masasında yine pek çok inanışta kutsal sayılan ekmeğin yanında yer alması, tuzun yaşam içindeki çeşitliliğini göstermektedir. Tuzun tüm çeşitliliğinin yanı sıra, oluşumu ve kullanıma hazır hale gelmeden önceki aşamalarında harcanan emeği ve emekçileri en yalın haliyle görmek belki de bundan sonra tuzdan biraz daha farklı bir tat almamıza yardımcı olacaktır. Endişe duyduğumuz, zaman içinde yitirilen pek çok değer gibi tuzun ve tuzlaların da çevre kirlenmesi sonucu yok olması ve yerini yapay kimyasal tatlandırıcılara bırakmasıdır. Umut ettiğimiz ise biraz olsun insanların kirlilik konusunda duyarlılıklarını uyandırabilmek ve gelecek nesillere birşeyleri yok etmeden bırakabilmektir. Bu yazılı metinde tuzla ilgili jeolojik, tarihi, ansiklopedik, Tuz Gölü'yle ilgili coğrafik bilgilerin yanı sıra gezi notlarımdan derlediğim bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
} It is interesting that salt, which is known almost from the beginning of mankind, is used in many fields and also has an important place in many religions. Besides being the subject of many proverbs, salt is used in daily life in different ways. Even very poor families have salt on their tables beside the holy bread. We hope that after having read this text you can get a different taste from salt. Because of the pollution we are afraid that the pure salt and salt lake could be damaged. And our target is to avoid this by warning people. In this text, we have mentioned about the Salt Lake's jeolocial structure, historical background and some general knowledge about the environment and also you can find our travel notes combined with them.