Oryantalizmin felsefi temelleri
Orientalism philosophical foundations
  1. Tez No: 622187
  2. Yazar: ÖMER AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tezin ana konusu Batı'nın oryantalizmi inşa ederken bu söylemlerini temellendirdiği felsefi düşüncelerin üzerinedir. Oryantalizminin oluşmasında tek başına tarihsel ve siyasi olayların değil, bunun yanında özellikle felsefi söylemlerinde büyük önem taşıdığını savunan tez genel olarak oryantalizmi şekillendiren düşünceleri özel anlamda da felsefi boyutlarının araştırılmasıdır. Oryantalizm, genel olarak Doğu'nun her yönüyle araştırılması demektir. Oryantalizm zaman içinde Doğu'yu araştırmanın yanında Batı'yı tanımlamak için Doğu'ya belli sıfatlar yüklemiş ve bu sıfatlar üzerinden de Batı kimliğini oluşturmuştur. Batı kimliğinin oluşmasında Avrupa felsefesinin de felsefi temellendirmeleri ve bir öteki oluşturulmasına zemin hazırlayan düşüncelerinin özellikle Aydınlanma felsefesi ile birlikte Batılı aklın üstünlüğünün karşısında Doğulu aklın yetersizliği üzerine geliştirilen söylemlerin felsefi kuramlarla desteklenmesi, Doğu'nun ötekileştirme sürecini hızlandırmıştır. Tez Batı'nın bu süreçte başvurduğu söylemleri genel olarak ele alıp Doğu ve Batı karşıtlığının felsefi bir analizini oluşturacaktır. Tez bu düşüncelerin tarihsel olarak oryantalizmin doğuşuyla ve felsefi olarak da Aydınlanma ile başlamadığını, Antik Yunan ve Yunan siyaset felsefesine kadar gittiğini, Doğu-Batı karşıtlığının sadece coğrafi ve tarihsel değil, aynı zamanda felsefi söylemler üzerine de kurulu olduğunu incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The main theme of the thesis is on the philosophical thoughts on which the West based these discourses when building orientalism. the thesis which argues that the formation of orientalism is of great importance not only in historical and political events but also in philosophical discourses as well as in orientalism itself is an investigation of the philosophical dimensions in particular sense of orientalism. Orientalism means, in general, the Orient's research in every direction. Orientalism, over time, not only investigated the East, but also attributed certain attributes to the East in order to define the West and formed Western identity over these attributes. the philosophical bases of European philosophy in the formation of western identity, and philosophical theories of the discourses developed on the inability of oriental intellect, especially in the face of the supremacy of Western intelligence with Enlightenment philosophyhas accelerated the process of eutrophication of the East.the thesis will generally take up the discourse of the West in this process and constitute a philosophical analysis of the antagonism of East and West. the thesis examines the fact that these thoughts have historically started with orientalism and philosophically not with Enlightenment, went to the philosophy of Ancient Greek and Greek politics, that the anti-East-West opposition is not only geographical and historical but also philosophical discourses.