The contested grounds of human rights in Islam and the West: A comparative study
İslam ve Batı'da insan haklarının tartışılmış temelleri: Karşılaştırmalı bir araştırma
- Tez No: 791464
 - Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ŞENTÜRK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
 - Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tezde, İslam ve Batı'da insan haklarının tartışmalı zemini sorununu ele almaktayız. İnsan haklarının küresel ahlaki tartışmalarımızın merkezinde yer aldığı bir çağda yaşarken, insan hakları Avrupa merkezli etik ve antropolojilerdeki önyargıları nedeniyle sorgulanmaktadır. Aynı zamanda insan hakları yirminci yüzyılda sekülerleştirildi ve herhangi bir felsefi alternatifle desteklenmeden tarihsel teolojik temellerinden koparıldı. Bu durum modern insan haklarını felsefi açıdan temelsiz bırakmış ve bir gerekçelendirme teorisine ihtiyacını doğurmuştur. Mevcut“insan hakları krizi”, özellikle Hıristiyan ve Yahudi etiğinde insan haklarının felsefi temelleri üzerine yeni çalışmaları teşvik etmiştir. İslam hukuk geleneği bu tartışmanın dışında kalmıştır. İslam ve insan hakları üzerine yapılan araştırmalar neredeyse sadece“çatışma anlatısına”odaklanmakta ve klasik İslam hukuku (fıkıh) ve hukuk felsefesi (usûlü'l-fıkh) ile derin bir ilişki kurmamaktadır. Hem oryantalistler hem de insan hakları hukukçuları İslam'ın insan hakları kavramına sahip olmadığını ve yalnızca“ödev temelli bir sistem”olduğunu iddia etmişlerdir. Bu tez, hukuki oryantalizmin indirgemeciliğinin ötesine geçmekte ve İslam hukukuna, çağdaş felsefi tartışmalara değerli katkılarda bulunabilecek bir hukuki-felsefi gelenek olarak söylemsel açıdan yaklaşmaktadır. Karşılaştırmalı hukuk çalışmaları ve kavramsal tarih (Begriffsgeschichte) çerçeveleri aracılığıyla bu tez, ortaçağ ve erken modern İslam ve Batı'daki modern öncesi insan hakları söylemlerinin izini sürmektedir. Bunu yaparken, insan haklarının nasıl kavramsallaştırıldığını, gerekçelendirildiğini ve temellendirildiğini ve bunların bugünkü ahlaki kaygılarımıza nasıl hitap edebileceğini araştırmaktayız.
Özet (Çeviri)
In this thesis we explore the problem of the contested grounds of human rights in Islam and the West. While we live in an era in which human rights are at the center of our global moral discussions, human rights have been challenged for their bias in Eurocentric ethics and anthropologies. At the same time human rights were secularized in the twentieth century and divorced from their historical theological underpinnings, without being supplanted by any viable philosophical alternative. This has left modern human rights philosophically ungrounded and in need of a theory of justification. The current“crisis of human rights”has instigated new scholarship on the philosophical grounds of human rights, especially in Christian and Jewish ethics. The Islamic legal tradition is notably absent from this debate. Research on Islam and human rights almost exclusively focuses on a“narrative of conflict”and lacks a sustained engagement with classical Islamic law (fiqh) and legal philosophy (uṣūl al-fiqh). Both Orientalists and human rights lawyers have claimed Islam has no conception of human rights and is merely a“duty-based system”. This thesis moves beyond the reductionism of legal Orientalism and approaches Islamic law discursively as a legal-philosophical tradition that can make worthwhile contributions to contemporary philosophical debates. Through the frameworks of comparative legal studies and conceptual history (Begriffsgeschichte), this thesis traces premodern human rights discourses in medieval and early modern Islam and the West. In doing so, we explore how human rights were conceptualized, justified and grounded, and how they may speak to our current moral concerns today.