Short term effects of balneoterapy on sleep, pain, depression and quality of life in lomber spondilosis patients
Lomber spondilozlu hastalarda balneoterapinin uyku, ağrı, depresyon ve yaşam kalitesi üzerine erken dönemde etkileri
  1. Tez No: 622210
  2. Yazar: AYHAN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ELDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Balneoterapi lomber spondiloz tanısı ile takip edilen hastaların tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu çalışmanın amacı lomber spondilozu olan hastalara uygulanan balneoterapi ve fizik tedavi kombinasyonu ile tek başına fizik tedavinin yaşam kalitesi, uyku, ağrı skoru ve depresyon üzerine erken dönem etkilerini incelemektir. Çalışmaya lomber spondilozu olan toplam 80 hasta dahil edildi. Lomber spondiloz tanısı alan 80 hasta, 50 ve 30 kişilik iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki bireyler yaş, beden kitle indeksi, medeni durum, eğitim durumu ve mesleki durum açısından karşılaştırıldığında farklılık önemsiz bulundu. Birinci gruba 2 hafta süreyle balneoterapi, fizik tedavi ajanları [ ultrason (1 Mhz frekansında, 1.5 w/cm2 dozunda,6 dakika), TENS (50-100 frekansında, 20 dakika), hotpack (20 dakika) ] uygulandı. İkinci gruba ise, balneoterapi haricinde aynı protokol uygulandı. Hastalara tedavi başlangıcında ve 2 haftalık tedavi sonrasında ağrıyı değerlendirmek için Vizuel Analog Skalası (VAS) ölçeği, yaşam kalitesini değerlendirmek için SF-36 (Kısa Form 36) anketi, uykuyu değerlendirmek için Pitsburg Uyku Kalite İndeksi, depresyonu değerlendirmek için CES Depresyon Testi hastalar tarafından hekim gözetiminde dolduruldu. Sadece fizik tedavi uygulanan grupta ve fizik tedavi ve balneoterapinin beraber uygulandığı grupta bireylerin tedavi öncesi ve tedavi sonrası verileri karşılaştırıldığında, VAS, CES Depresyon , SF36 alt ölçekleri ve PUKİ alt ölçekleri (uyku ilacı kullanımı hariç) ölçümler arası farklılık önemli bulunmuştur. Ayrıca çalışmamızda BT ve FT kombine uygulamasında ağrı, depresyon, yaşam kalitesi (genel sağlık algısı hariç) ve uyku (uyku bozukluğu, gündüz işlev bozukluğu, uyku latansı ) üzerindeki iyileştirici etkisi sadece FT'ye göre daha üstün bulunmuştur Çalışmamızda fizik tedaviye eklenen balneoterapinin erken dönemde sadece rutin fizik tedavi uygulamasına göre, hastaların ağrılarında, depresyonununda ve uyku bozukluğunda daha fazla azalma ve yaşam kalitesininde daha fazla artma yaptığını saptadık. Fakat bu etkinin ne kadar süreyle devam ettiği ile ilgili daha geniş seriler ile yapılacak kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Balneotherapy is a widely used treatment method in the treatment of patients followed with lumbar spondylosis. The aim of this study is to investigate the early effects of physical therapy alone on the quality of life, sleep, pain score and depression with the combination of balneotherapy and physical therapy applied to patients with lumbar spondylosis. A total of 80 patients with lumbar spondylosis were included in the study. 80 patients diagnosed with lumbar spondylosis were divided into two groups of 50 and 30 people. When the individuals in both groups were compared in terms of age, body mass index, marital status, educational status, and professional status, the difference was not significant. Balneotherapy, physical therapy agents [ultrasound (1 Mhz frequency, 1.5 w / cm2 dose, 6 minutes), TENS (50-100 frequency, 20 minutes), hotpack (20 minutes) were applied to the first group for 2 weeks. The same protocol was applied to the second group, except for balneotherapy. At the beginning of treatment and after 2 weeks of treatment, Visual Analogue Scale (VAS) scale to assess pain, SF-36 (Short Form 36) survey to assess quality of life, Pitsburg Sleep Quality Index to assess sleep, CES Depression Test to assess depression , filled by patients under the supervision of a physician. When the pre-treatment and post-treatment data of individuals were compared only in the physical therapy group and the group in which physical therapy and balneotherapy were applied together, the difference between the VAS, CES Depression, SF36 subscales and PUKI subscales (excluding the use of sleeping pills) was found to be significant. In our study, the healing effect of pain, depression, quality of life (excluding general health perception) and sleep (sleep disturbance, daytime dysfunction, sleep latency) in balneotherapy and physical therapy combined application was found to be superior to physical therapy alone. In our study, we found that balneotherapy, which is added to physical therapy, causes a decrease in patients ' pain, depression and sleep disturbance and increases their quality of life more than just routine physical therapy in the early period. However, there is a need for controlled studies with larger series on how long this effect persists.