XIII. yüzyıldan XVI. yüzyıla kadar Batı Afrika'da İslamiyet'in yayılışı
Propagation of islam in the West Africa from 13th century to 16th Century CE
  1. Tez No: 622226
  2. Yazar: MOUHAMED GUEYE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
“On üçüncü yüzyıldan on altı yüzyıla kadar Batı Afrika'da İslamiyet'in yayılışı”adlı çalışmada belirlenen Batı Afrika'daki İki İslam Devletinin kurulduğu dönem çerçevesinde ve tam olarak 1325-1591 arası İslamiyet'in yayılması köken, faaliyet ve etkenleri hakkında bilgi verilmiştir. Ancak durumu daha iyi anlayabilmek için XIII. Asırdan önceki siyasi, toplumsal, iktisadi ve dini durumunu da incelenmiştir. Konuyu incelerken bir yandan söz konusu bölgede kurulan iki devletin yönetiminde, İslam şehirlerinde, entelektüel ve üst düzey sınıfındaki İslamiyet'inyayılışı ve durumuna değinip bu devletler ile İslam coğrafyasındaki diğer devletler arasındaki ilişkinin etki ve rolünden bahsettik. Diğer yandan da Batı Afrika toplumu, halk arasında ve devlet merkezi ve İslam şehirlerinin etkisinden uzak olan köy ve kabilelerdeki İslamiyet'in durumundan da bahsettik. Son olarak bölgede görünen İslamiyet'in yayılışındaki bazı başarısızların nedenlerini zikrettik. Bu çalışmada Arap, Sudanlı ve Batılı olmak üzere üç gurup kaynak kullanılmıştır. Her birisindeki metot olgulara bakış ve olaylara zikretme tarzlardan faydalanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study 'Propagation of Islam in the West Africa from 13th Century to 16th Century CE' the roots of the propagation of Islam, activities and impactare discussed encompassing the establishment of Islamic statesin theWest Africa region more specifically during the period between 1325-1591. However, to get a better understanding of that era, political, social, economic and religious conditions before the 13th century are also examined. During this study, we have focused on two dimensions. On the one hand,we have described their way of propagationof Islam, the condition of Islam in the region and their approach to intellectual and high class society under the administration of these two newly founded Islamic states. Also their linkage, role and influence with other Islamic countries existing in the region has been discussed. On the other hand, condition of Islamic values in the major cities and in the villages and towns, far from major cities of West Africa have also been described. In the end the reasons for some failures in the propagation of Islam in the region are explained. In this study, Arabic, Sudanese and Western, three different sources were used and benefited from different perspective of these styles