Gebelerde doğum beklentisi ve doğum yöntemi tercih nedenlerinin depresyon ve anksiyete ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of delivery expectation and delivery method preference reasons with depression and anxiety in pregnant women admitted to van yyu faculty of medicine
  1. Tez No: 622238
  2. Yazar: MUHAMMED KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KUŞASLAN AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, gebelerin, doğum yöntemlerinden olan normal doğum veya sezeryan ile doğum tercih nedenlerinin depresyon ve anksiyete ile ilşkisini tespit etmek ve varsa bu konuda gebelerin sorunlarının giderilerek, sağlık çalışanları ve toplumda bilinç ve farkındalık yaratarak bunun sonucunda anne ve bebeğinin daha sağlıklı olmasını sağlamak, aynı zamanda gereksiz sezeryan yapılmasını önleyerek ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız Van YYÜ Tıp Fakültesi Kadın Doğum Polikliniğine 1 Ekim 2018- 1 Ocak 2019 tarihleri arasında başvuran gebelerin, doğum beklentisi ve doğum yöntemi tercihlerinin depresyon ve anksiyete ile ilişkisini belirlemeye yönelik kesitsel tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmamızın evreni, Van YYÜ Tıp Fakültesi gebe polikliniğine başvuran 18-49 yaş aralığında olan daha önce sezeryan ile doğum yapmayan gebelerden oluşmaktadır. Görüşmeye katılmak istemeyen gebeler değerlendirilmeye alınmamıştır. Veriler, değerlendirilmeye alınan gebelerle anket formu doldurularak yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Bu anketler Sosyodemografik ölçek, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyim Ölçeği, Beck Depresyon ve Beck Anksiyete ölçeği olmak üzere toplam 4 anketten oluşmaktadır. Veriler IBM SPSS İstatistik 18 programı kullanılarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, en küçük, en büyük şeklinde değerlendirilmiş, istatistiksel analiz yapılırken ki-kare testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to determine the relationship between delivery method preference reasons with depression and anxiety, to solve the problems of pregnant women in this regard, to create awareness in the healthcare workers and the society, as a result, to ensure the health of the mother and her baby, and to contribute to the national economy by preventing unnecessary cesarean delivery. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional descriptive study to determine the relationship of depression and anxiety with birth expectancy and delivery method preferences of pregnants who admitted to Van YYU Medical Faculty Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinic between 1 October 2018 and 1 January 2019. The universe of our study consists of pregnant women between the ages of 18-49 who did not give birth by cesarean section before. Pregnant women who did not want to participate in the interview were not evaluated. The data were collected by interviewing face to face by filling the questionnaire forms with pregnant women who were taken into consideration. These questionnaire forms consist of 4 surveys, namely Sociodemographic scale, Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire, Beck Depression and Beck Anxiety Inventory. The data were evaluated using the IBM SPSS Statistics 18 program as number, percentage, mean, standard deviation, smallest, largest, and chi-square test and one-way variance analysis were used while performing statistical analysis.