Elektrik tesisatı ve ekipmanlarının yangından korunmasında kullanılan otomatik yangın söndürme sistemlerinin incelenmesi
Investigation of automatic fire extinguishing systems used for fire protection of electrical installation and equipment
  1. Tez No: 622282
  2. Yazar: MEHMET KEMAL ÇİFTLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ülkemizde elektrik kaynaklarında meydana gelen kaza-olaylar neticesinde elektrik kaynaklı yangınlar büyük oranda görülmektedir. Elektrik kaynaklı kazalar birçok sebepten dolayı oluşabilmekte olup, kazaların önceden kestirilmesi çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Çok ani şekilde meydana gelen bu kazaların en büyük sonuçlarından bir tanesi yangındır. Bu yüzden elektrik kaynaklarında oluşabilecek yangınlara karşı gerekli önlemlerin alınması, birçok yangının engellenmesini sağlayacaktır. Elektrik yangınları günümüzde çok büyük kayıplara neden olmaktadır. Bunun için can ve mal güvenliğinin sağlanması için elektriğe bağlı yangınların incelenmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In our country, electricity-related fires are seen as a result of accident-events occurring in electricity sources. Electrical accidents can occur for many reasons, and it is often impossible to predict accidents. One of the biggest consequences of these very sudden accidents is fire. Therefore, taking necessary measures against fire that may occur in electricity sources will prevent many fires. Electric fires cause huge losses today. For this purpose, it is important to examine the fire-related fires to ensure the safety of life and property.