Laringeal maske takılan pediatrik olgularda operasyon sırasında maskenin yer değişiminin ultrasonografi ve fiberoptik bronkoskopi ile doğrulanması
Verification of the displacement of the mask during operation in pediatric cases with laryngeal mask by ultrasonography and fiberoptic bronchoscopy
  1. Tez No: 622284
  2. Yazar: AHMET KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY ERBÜYÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Laringeal maske takılan pediatrik olgularda operasyon sırasında maskenin yer değişiminin ultrasonografi ve fiberoptik bronkoskopi ile doğrulanması, Ahmet KAHRAMAN, Uzmanlık Tezi, Manisa 2020 Çalışmamızda pediatrik hastalarda LMA eşliğinde gerçekleştirilen operasyonlarda LMA pozisyonunun değişiminde hava kaçak testi, FOB ve USG sonuçları karşılaştırılması; LMA pozisyon değişimine neden olan risk faktörleri ortaya koyulması amaçlandı. Çalışmamıza 35 kız ve 44 erkek olmak üzere 79 ASA1-2 hasta grubu dahil edildi. Hastaların demografik verileri, fizik muayene sonuçları, öz geçmişleri vaka takip formuna kaydedildi. Çalışmaya katılan hastalara operasyonun yapılacağı salona girişini takiben rutin anestezi monitörizasyonu (kan basıncı, periferik O2 satürasyonu, EKG, end-tidal CO2, hasta durum indeksi) yapıldı ve ardından intravenöz yolla genel anestezi indüksiyonunu takiben volatil anestezik ajanlarla genel anestezi idamesi sağlandı. Operasyon sırasında da vakaya dair bulgular her olguda rutinde olduğu gibi düzenli aralıklarla kayıt altına alındı. Operasyon sırasında kullanılan LMA'nın boyutu, kaçıncı girişinde yerleştirildiği ve gerekti ise hangi boyutta LMA ile değiştirildiği hastanın takibinde tidal volüm, hava yolu basınç değerleri, nabzı, end tidal karbondioksit değeri, periferik oksijen saturasyonu ve anestezi idamesinde kullanılan ajanlar kayıt altına alındı. LMA yerleşiminin doğrulanması amacıyla LMA takıldıktan sonra ve devamında her 30 dakikada bir ve işlem bitiminde hava kaçak testi, USG ve FOB ile değerlendirmeler yapıldı. Verilerin analizinde SPSS 23.00 kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler sürekli değişkenler için ortalama ± standart sapma veya ortanca (minimum-maksimum) şeklinde gösterildi. Kategorik değişkenler hasta sayısı ve yüzde olarak ifade edildi. Hava kaçak testi ve FOB sonuçlarının USG sonuçları ile uyum düzeyini belirlemek için Kappa istatistiği kullanıldı. Ölçüm sonuçlarının bağımsız ikili gruplar arasında karşılaştırılması için t-test, üç ve daha fazla grup arasında karşılaştırılması için ise ANOVA ve Post Hoc testlerinden Bonferroni kullanıldı. Hava kaçak testi, FOB ve USG sonuçlarında kayma durumunun diğer süreksiz parametreler ile ilişkisini değerlendirmek için süreksiz değişkenler için de Pearson'un Ki-Kare veya Fisher'in Kesin Sonuçlu Ki-Kare analizleri yapıldı. Tüm sonuçlar %95 güven aralığı ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Çalışmamızın bulgularına göre 0-30 dk aralığında LMA pozisyonundaki kayma durumuna ilişkin USG sonuçları hava kaçak testi ile %37, FOB ile %40 ve FOB rotasyon ile %70 uyumluydu. 0-60 dk aralığında ise USG sonuçları hava kaçak testi ile %32, FOB ile %47 ve FOB rotasyon ile %74 uyumluydu. 0-60 dk aralığındaki FOB ile derecelendirme sonuçlarına göre LMA'da kayma olan hastaların BKİ ortalamaları kayma olmayanlardan anlamlı şekilde yüksekti. 0-30 dakika aralığında FOB ve FOB rotasyon sonuçlarının; 0-60 dakika aralığında ise hava kaçak testi, USG, FOB ve FOB rotasyon sonuçlarının mallampati skoruna göre farklılaştığı görüldü. Diğer taraftan 0-60 dakika aralığındaki USG sonuçlarına göre LMA pozisyonunda kayma olan hastaların tidal volüm değişimleri düşük, ETCO2 değişimleri ise yüksekti. Bu bulgular çerçevesinde USG'nin daha az invaziv bir yöntem olması ve hastaya daha az zarar vereceği düşüncesi ile LMA ile gerçekleştirilen operasyonlarda yerleşimin değerlendirilmesinde USG'nin kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Verification of the displacement of the mask during operation in pediatric cases with laryngeal mask by ultrasonography and fiberoptic bronchoscopy, Ahmet KAHRAMAN, Speciality in Medicine Thesis, Manisa 2020 In our study, it was aimed to compare the air leak test, FOB and USG results in the change of LMA position in operations performed with LMA in pediatric patients; and to reveal the risk factors causing LMA position change. 79 ASA1-2 patient groups (35 girls and 44 boys) were included in our study. The demographic data, physical examination results and resumes of the patients were recorded on the case follow-up form. Routine anesthesia monitoring (blood pressure, peripheral O2 saturation, ECG, end-tidal CO2, patient status index) was performed to the patients participating in the study, and general anesthesia was maintained with intravenous anesthesia induction following general anesthesia induction. During the operation, the findings of the case were recorded at regular intervals, as in every case. Tidal volume, airway pressure values, pulse, end tidal carbon dioxide value, peripheral oxygen saturation and anesthesia agents were recorded in the follow-up of the patient, the size of the LMA used during the operation, at which entry it was placed, and if necessary, what size it was replaced with LMA. To confirm LMA placement, the air leak test was evaluated every 30 minutes after the LMA was inserted and thereafter, and at the end of the procedure, by ultrasonography and fiberoptic bronchoscopy. Tidal volume, airway pressure values, pulse, end tidal carbon dioxide value, peripheral oxygen saturation, anesthesia agents, the size of the LMA used during the operation, at which entry it was placed, and if necessary, what size it was replaced with LMAwere recorded in the follow-up of the patient. In order to verify the LMA placement, evaluations were made with the air leak test, USG and FOB every 30 minutes of operation and at the end of the operation. SPSS 23.00 was used to analyze the data. Descriptive statistics were shown as mean ± standard deviation or median (minimum-maximum) for continuous variables. Categorical variables were expressed as number of patients and percent. Kappa statistics were used to determine the level of compliance of air leak test and FOB results with USG results. The t-test was used to compare the measurement results between independent binary groups, ANOVA and Bonferroni was used to compare between three and more groups. Pearson's Chi-Square or Fisher's Precise Chi-Square analyzes were also performed for the discontinuous variables to evaluate the relationship between the displacement condition and other discontinuous parameters in the air leak test, FOB and USG results. All results were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. According to the findings of our study, displacement in the LMA position in the range of 0-30 minutes which are identified by USG were 37% compatible with the air leak test, 40% with FOB and 70% with FOB rotation. In the 0-60 min range, USG results were 32% compatible with air leak test, 47% with FOB and 74% with FOB rotation. According to the results of FOB between 0-60 minutes, the BMI averages of patients with LMA shift were significantly higher than non-shift. FOB and FOB rotation results between 0-30 minutes; In the 0-60 minute interval, the results of air leak test, USG, FOB and FOB rotation were differentiated according to mallampati score. On the other hand, according to the results of USG in the range of 0-60 minutes, the tidal volume changes of the patients with a shift in the LMA position were low and the ETCO2 changes were high. Within the framework of these findings, it is thought that USG can be used to evaluate the placement of LMA in the operations with the thought that USG is a less invasive method and will cause less harm to the patient.