Sağlıklı gebelik sürecinde iki boyutlu speckle tracking ekokardiyografi ile sol atriyum mekanik fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the left atri̇al mechanical functions by two dimensional speckle tracking echocardiography in healthy pregnants
  1. Tez No: 622303
  2. Yazar: ONUR TAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT KIRMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
AMAÇ: Bu çalışmadaki amacımız sol atrium geometrisi dikkate alınırken, yeni morfolojik ve fonksiyonel ekokardiyografik parametreleri kullanarak normal gebeliğin sol atrium mekaniğine olan etkisini ayrıntılı olarak ele almaktir. ÇALIŞMA PLANI: Ocak 2009-Nisan 2010 tarihleri arasında 47 sağlıklı tekiz gebe prospektif olarak calışmaya dahil edildi. Gebeler normal ekokardiyografik bulgulara sahipti ve hiçbir kardiyovasküler hastalıkları olmadığı gibi kardiovasküler efekte sahip ilaç kullanımları yoktu. Dört vizit planlandı. Üç trimester ve postpartum 3-6 aylar olarak. Obstetrik olarak tüm vizitlerde normal seyir izlendi. Her vizitte vücut ağırlığı, kan basıncı ve ekokardiyografik kayıt alındı.
Özet (Çeviri)
AIM: Our purpous in this study is to address the normal pregnancy on left atrial mechanics in detail by using new morphological and functional echocardiographic parameters while considering the left atrial geometry. METHOD: Between January 2009 and April 2010, 47 healthy singleton pregnant was included prospectively. All pregnants had normal echocardiographic parameters and did not have any cardiovascular disorders, moreover none of them were taking drugs with cardiovascular effects. Four visits are planned as three trimester and postpartum 3-6 months. All obstetricts visits were normal. Blood pressure, weight and echocardiographic parameters are recorded at each visit.