Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil tıp kliniğine 15.06.2015-15.12.2015 tarihleri arasında başvuran trafik kazası olgularının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 622302
  2. Yazar: CEMAL ZEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK OCAK, UZMAN SERKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Ülkemizde her geçen yıl bir önceki yıla göre trafik kaza sayısı ve buna bağlı yaralanmalar artmaktadır. Çalışmadaki amacımız, önemli mortalite ve morbidite nedenlerinden birisi olan trafik kazaları ile ilgili acil servislerde organize ve multidisipliner bir yaklaşım sergilenmesi için istatistiki veri toplamak, mortalitenin azaltılması için de acil servis işleyişinden en fazla yarar görecek altın saat dilimindeki hastalar için acil servis işleyiş ve prosedürlerini hızlandırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif olarak planlanmıştır. Hastane Bilgi Sistemi taranarak Acil Tıp Kliniğimize 15.06.2015-15.12.2015 tarihleri arasında trafik kazası nedeniyle başvuran hastalar incelenmiştir. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 1757 hasta alınmış olup bu hastaların %70.8'i erkek, %29.2'si kadındır. Hastalarımızın ortalama yaş dağılımı 27.67±17.02 , ortalama RTS (Revize Travma Skoru) değeri 7.77±0.58, ortalama GKS (Glasgow Koma Skalası) değeri 14.82±1.2' dir. En fazla konsültasyon istenen bölüm % 38.9 ile ortopedi branşıdır. Hastalar en çok ortopedi servisine yatırılmıştır (%2.5). Sonuç: Her ne kadar bölgesel ve coğrafi farklılıklar ile değişiklikler gözlense de travma vakalarının genel dağılımı arasında yaş, cinsiyet, travma yaralanma bölgesi ve bunların takip edilmeleri gereken branşlara göre dağılımlarında ciddi farklılıklar olmamaktadır. Çalışmamızda, trafik kazası yaralanmalarına bağlı olarak acil servis yönetiminde Acil Tıp Uzmanlarına ek olarak şu anki durumdan daha fonksiyonel olması gereken branşların Ortopedi, Genel Cerrahi, Beyin Cerrahi ve Anesteziyoloji Yoğun Bakım olduğunu ve travmalı hastaya yaklaşımda bir travma takımının önemli oluşumlardan birisi olacağını vurgulamak istedik.
Özet (Çeviri)
Objective: In our country, the number of traffic accidents and related injuries are increasing every year compared to the previous year. Our aim in this study is to collect statistical data to achieve organized and multidisciplinary approach to traffic accidents which is one of the foremost reasons of significant mortality and morbidity in the emergency services. Materials and Method: Our study was designed as a retrospective. Patients with traffic accidents admitted to our emergency medicine clinic between 15.06.2015 and 15.12.2015 are examined through hospital information system. For statistical analysis NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used. Results: 1757 patients were included in the study and 70.8% of these patients were male and 29.2% were women. The average age range of the patients was 27.67 ± 17.02, mean RTS (Revised Trauma Score) value was 7.77 ± 0.58, the mean GCS (Glasgow Coma Scale) value was 14.82 ± 1.2. Most required consultation was orthopedics with 38.9% and the most hospitalized service was also orthopedics (2.5%). Conclusion: Although changes in the regional and geographical differences, there was no significant differences of age, sex, region of injury and the clinics that patients should be followed. In our study, we wanted to emphasize that in addition to emergency medicine experts; orthopedics, general surgery, neurosurgery, anesthesiology and intensive care experts should be more functional according to the current situation and when approaching to the trauma patient, the trauma team will be one of the most important formations