Perilunat çıkık- kırıklı çıkık olgularında tedavi sonuçlarımız
Our results in the treatment of perilunate dislocation- perilunate fracture dislocation case
- Tez No: 622328
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Perilunat çıkık, perilunat kırıklı-çıkık nadir görülen travmalar olmakla birlikte özellikle genç erkek grubu etkilemesi ve morbidite oranlarının yüksek olması nedeniyle önem arz etmektedir. Özellikle bazı meslek gruplarında iş kazası olarak sıklıkla karşımıza çıkabilir. Sıklıkla yüksek enerjili travmalarda görülmeleriyle birlikte düşük enerjili travmalarda da mutlaka düşünülmesi gereken tanılardan biridir. El bileğinin kompleks yapısı bazen bu hastaların tanı ve tedavi aşamasında klinisyeni zorlayabilmektedir. Burada gerekli ileri tetkiklerin yapılmasından kaçınılmamalıdır. Operasyon planlaması yapılırken olabildiğince akut dönemde operasyonun yapılması önerilmekle beraber; operasyonun mümkünse mesai şartları içinde deneyimli ve dinç cerrahlar tarafından yapılması tedavi başarı oranını arttırabilir. Bu gruptaki hastaların ameliyatında kombine insizyon tipinin tercih edilmesi literatürde önerilmektedir. Ancak bizim çalışmamızda dorsal ya da volar insizyonun post-operatif dönemde objektif ve sübjektif olarak klinik sonuçları olumlu yönde etkileyebileceği görülmüştür. Bu açıdan bize yeniden değerlendirme olanağı sağlayan geniş vaka serilerinin olduğu çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünmekteyiz. Takip süresi uzayan hastalarda zaman içinde artrit gelişebildiği bilinmektedir. Ancak artrit varlığı klinik sonuçları etkileyen bir durum değildir. Bu nedenle klinisyenin rutin tedavi protokolü dışında uygulaması gereken ek bir tedavi yoktur. Perilunat çıkık ve perilunat kırıklı-çıkık olguları günlük pratikte tanı, tedavi ve takibi açısından her ne kadar klinisyeni zorlayabilse de artık günümüzde elde ettiğimiz bilgilerle, bu vakaların yönetimi iyi yapıldığı sürece oldukça başarılı sonuçlar alınabileceği bilinmelidir.
Özet (Çeviri)
As well as being rare traumas, perilunate discolation, perilunate –fracture discolations are important especially because of their influence on the young male group and high morbidity rates. In particular, they can frequently occur in some occupational groups as an occupational – work accident. As well as being frequently seen in high energy traumas, it is one of the diagnosis that should absolutely be taken into consideration in low energy traumas, too. The complex structure of the wrist sometimes forces the clinician in the course of these patients and in the treatment stage. In this case, required further examinations shouldn't be avoided. While planning the operation, it is suggested that performing the operation in the early acute stage and, if possible, performing the operation by experienced and vigorous surgeons increases the chances of treatment's success. Preferring combined incision technique in this group of patients' operation is recommended in literature but in our studies, it was observed that dorsal or volar incision could affect clinical outcomes in a positive way objectively and subjectively in the postoperative period. Thus, we think that studies with a large series of cases are required that gives us the chance of reevaluating. It is known that in patients with prolonged follow-up, arthritis may develop in time but the presence of arthritis is not a condition that affects the clinical outcomes. Therefore, there is no need for add- on therapy except for the routine treatment protocol that clinician performs. Although perilunate discolation and perilunate fracture-discolation may be hard for the clinician in practice in terms of diagnosis, treatment, and follow-up, it should be known that with the knowledge we obtain nowadays, as long as the management of these cases is well done, we can get quite good results.