Dövüş sanatlarında uygulanan pliometrik antrenmanın bazı performans parametrelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of pliometric training on some performance parameters applied in martial arts
- Tez No: 622344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURPER ÖZBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamız, pliometrik antrenmanın dövüş sporcularında bazı performans parametrelerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmamıza Ankara ilinde Can Karakuşak Spor Kulübünde dövüş sanatlarıyla uğraşan yaşları 13-16 arasında değişen toplam 44 sporcu (Antrenman=22, Kontrol=22) gönüllü olarak katılmıştır. Çalışma grubuna rutin antrenman programına ek olarak uygulanan pliometrik antrenmanları, 8 hafta süreyle haftada 2 gün, günde 25-35 dk olacak şekilde yapılmıştır. Kontrol grubunun rutin antrenmanlarına devam edilmiş, ek uygulama yapılmamıştır. Katılımcılara ön testler, 8 hafta sonrasındaysa son testler yapılmıştır. Çalışmamızda katılımcıların tanımlayıcı özelliklerini belirlemek için yaş, boy, vücut ağırlığı ölçülmüş, beden kütle indeksi hesaplanmıştır. Sürat gelişimini takip edebilmek için 10-20 m sprint testi, patlayıcı gücün gelişimini belirleyebilmek için dikey sıçrama ve tekme gücü testi, üst ekstremite kuvvet gelişimini belirleyebilmek için, oturarak göğüsten sağlık topu fırlatma ve ayakta alttan sağlık topu fırlatma testi, çevikliğin belirlenmesi için ilionis testi kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edildiğinden istatistiksel analiz için parametrik testler tercih edilmiştir. Grup içi ön-son test karşılaştırmalarında bağımlı örneklem t testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Çalışmamıza katılan grupların ön-son test ölçüm verilerinin grup içi karşılaştırmalarında seçilmiş tüm parametrelerde istatistiksel her iki grupta anlamlı farklılık bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of pliometric training on some performance parameters in combat athletes. In our research, a total of 44 athletes (Training = 22, Control = 22) who were involved in martial arts in the province of Ankara were enrolled voluntarily. In addition to the routine training program, the pliometric training sessions were carried out to be 25-35 minutes per day and 2 days per week for 8 weeks. The control group continued their routine training and no additional application was performed. At the beginning of our study, pre-tests were performed for both groups, and after the 8-week application, final tests were performed. In our study, age, height, body weight were measured and body mass index was calculated to determine the descriptive characteristics of the participants. 10-20 m sprint test to monitor the development of the velocity feature, vertical jump test and kick force test to determine the development of explosive power, in order to determine the development of upper extremity strength, sitting chest chest flush test and standing bottom medical ball test to determine the agility, ilionis test was used. Since the data were found to be normal distribution, parametric tests were preferred for statistical analysis. Dependent sample t-test was used for pre-post-group comparisons and independent sample t-test was used for intergroup comparisons. A statistically significant difference was found between the groups in the pre-post test of the pre-post test of the study and control groups (p 0.05).