Çocuklarda besin alerjisi gelişiminde timik stromal lenfopoetin, interlökin-25 ve T helper tip 2 sitokinlerin rolünün araştırılması
In the development of food allergy in childreninvestigation of the role of thymic stromal lymphopoetine, interlukin-25 and T helper type 2 cytokines
  1. Tez No: 622371
  2. Yazar: AZİZA OMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMANUR KUYUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmaya Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Allerjisi Bilim dalına 15.10.2018-15.8.2019 tarihleri arasında besin allerjisi şüphesiyle başvuran olgular ve sağlıklı kontroller toplam 63 çocuk alınmıştır. Aile ile yüzyüze görüşülerek tüm hasta ve kontrollerde ayrıntılı bir anket formu doldurulmuştur. Hastalara yapılmış olan tanısal test sonuçları kaydedilmiştir. Daha sonra kesin besin allerjisi tanısı alan(n:23) ve şüphesiyle başvuran veya IgE aracılı duyarlanma saptanan ancak provokasyon ile tanı konamayan(n:20) hastalar belirlenmiştir. Hasta gruplarında bir kez şüphe edilen besini alırken bir kez de diyet altındayken ve sağlıklı kontrollerde(n:20) bir kez kan alınarak Thymic Stromal Lymphopoietin(TSLP), interleukin 25 (IL-25), interleukin 13 (IL-13), interleukin 10(IL-10) ve İnterferon-gamma(IFN-) düzeyleri çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A total of 63 children and healthy controls who applied to Mersin University School of Medicine, Department of Pediatric Allergy between 15.10.2018-15.8.2019 with suspicion of food allergy were included in this study. A detailed questionnaire was completed in all patients and controls by interviewing the family face to face. Diagnostic test results were recorded. Then, patients diagnosed with definite food allergy (n: 23) and admitted with suspicion or IgE-mediated sensitization but not diagnosed by provocation (n: 20) were identified. Thymic Stromal Lymphopoietin (TSLP), interleukin 25 (IL-25), interleukin 13 (IL-13), interleukin 10 (IL-13) (IL-10) and interferon-gamma (IFN-) levels were studied.