Sorumlu hemşirelerin yöneticilik yeterliliklerinin belirlenmesi
Determining the management competencies of supervisor nurses
  1. Tez No: 622372
  2. Yazar: OSMAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışma, servis sorumlu hemşirelerinin yöneticilik yeterliliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada; literatür taranarak geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ve Sökmen tarafından 2005 yılında geliştirilmiş olan“Servis Sorumlu Hemşirelerin Yönetsel Yeterlik Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini 120 servis sorumlu hemşiresi oluşturmuştur. Çalışmanın yapılabilmesi için gerekli olan tüm izinler, etik kurul onayı ve katılımcılardan sözlü onam alınmıştır. Veriler araştırmacı tarafından 15/03/2018-27/07/2018 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (IBM SPSS Statistics 23.0) paket programı kullanılmıştır. Kategorik ölçümler sayı ve yüzde olarak, sürekli ölçümlerse ortalama, standart sapma ve minimum -maksimum olarak özetlenmiştir. Gruplar arasında sürekli ölçümlerin karşılaştırılmasında dağılımlar kontrol edilerek, iki gruplu değişkenlerde bağımsız student t-test, ikiden fazla değişkenlerde ise ANOVA ve Tukey HSD testi uygulanmış, ölçek alt boyutları arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Çalışmada yer alan katılımcıların yaş ortalaması 39,99±5,95 olarak bulunmuştur. Katılımcıların %93,0'ı kadın, %75,0'ı evli, %65,8'i lisans mezunu olduğu saptanmıştır. Katılımcıların çalıştıkları hastane, yönetici olarak çalıştıkları süre ve astları tarafından kendilerine hitap edilme şekli ile ölçek alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Çalışmada ölçeğin Cronbach alfası 0,973 olup yüksek derecede güvenilir bulunmuştur. Sonuç olarak, katılımcıların yönetsel yeterlik düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Hastanelerin yönetici seçimine gidildiğinde, adayların yöneticilik deneyimi ve yönetim eğitimi alma durumlarını göz önünde bulundurmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the managerial competence of süpervisor nurses. In study; Personal Information Form which was developed by scanning the literature and“Nursing Supervisor Competency Evaluation Inventory”2005 developed by Sökmen in 2005 were used. The sample of the study consisted of 120 nursing supervisor. All permissions required for conducting the study, ethical committee approval and verbal consent were obtained from the participants. The data were collected by the researcher between 15/03 / 2018-27 / 07/2018. SPSS (IBM SPSS Statistics 23.0) package program was used for statistical analysis of the data. Categorical measurements are summarized as numbers and percentages, and continuous measurements are summarized as mean, standard deviation and minimum-maximum. In the comparison of continuous measurements between groups, distributions were controlled and independent student t-test was used for two-group variables and ANOVA and Tukey HSD test were used for more than two variables. Pearson Correlation analysis was used to determine the relationship between the subscales of the scale. The mean age of the participants in the study was found to be 39.99 ± 5.95. 93.0% of the participants were women, 75.0% were married, 65.8% were undergraduate graduates. Statistically significant differences were found between the participants' hospitals, the time they worked as managers and the way they were addressed by their subordinates and the subscales of the scale. In the study, Cronbach's alpha of the scale was 0.973 and it was found to be highly reliable. As a result, it was found that the level of managerial competence of the participants was high. When it comes to the selection of managers in hospitals, it may be suggested that candidates should consider their management experience and management training.