Vücut ağırlığı ile yapılan skuat: Egzersiz sırasındaki kinematik değişimler ve yere uygulanan kuvvetlere etkisi
The bodyweight squat: Kinematic changes during exercise and effects on ground reaction forces
- Tez No: 622388
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ZEKİ ÖZKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, vücut ağırlığı ile yapılan skuat egzersizi sırasında kalça, diz ve ayak bileği eklem hareket genişliklerini ve yere uygulanan kuvvetleri detaylı şekilde analiz etmektir. Çalışmaya, kuvvet egzersiz geçmişine sahip, haftada en az 3 gün kuvvet egzersizi yapmaya devam eden, sağ bacağı dominant olan 20 erkek (yaş: 23,7±3,2, boy: 178,8±7,12cm., kilo: 78,74±11,48 kg., vücut kütle indeks:25±3,83 kg/m2, vücut yağ oranı: %12,83±,4,74) katılmıştır. Katılımcılar ek ağırlık kullanmadan vücut ağırlığı ile tükenene kadar 4 adet yük hücresi üzerinde (her bir ayağın ön ve arka kısımlarında birer tane yük hücresi olacak şekilde) skuat egzersizi yaptırıldı, hareket sırasında skuat uygulama formuna müdahale edilmedi ve kuvvet verileri alındı. Eş zamanlı olarak, performans sırasında gerçekleşen eklem hareket genişliği analizi için video kaydı alındı. Skuat temposu metronom (45 vuruş/dak., 1:0:1:0) ile sabitlendi. Elde edilen veriler %33'lük bölümlere ayrılarak (3 bölüm), %95 güven aralığında, çarpıklık değeri (Skewness), basıklık değeri (Kurtosis) ve normal dağılım istatistiği (Shapiro-Wilks) testleri uygulandı. Verilerin karşılaştırılmasında Paired Sample T-test fark istatistiği analizi uygulandı ve istatistiki anlamlılık düzeyi olarak“p≤0.05”kabul edildi. Skuat performansının 1.%33'lük, 2.%33'lük ve 3.%33'lük bölümünde; sağ ve sol ayaklar arasında yere uygulanan kuvvetlerde anlamlı farklılık bulunamamıştır (sırasıyla; p=0,974; p=0,484; p=0,715). Sağ ve sol ayağın ön kısımlarının yere uyguladığı kuvvetler toplamı ile sağ ve sol ayağın arka kısımlarının yere uyguladığı kuvvetler toplamı arasında 1., 2. ve 3.%33lük bölümlerde anlamlı farklılık bulunmuştur (sırasıyla; p=0,001; p=0,001; p=0,002). Sağ ayağın ön ve arka kısımlarının yere uyguladığı kuvvetler arasında 1., 2. ve 3.%33'lük bölümlerde anlamlı farklılık bulunmuştur (sırasıyla; p=0,001; p=0,001; p=0,002). Sol ayağın ön ve arka kısımlarının yere uyguladığı kuvvetler arasında sadece 1.%33'lük bölümde anlamlı fark bulunmuşken (p=0,024), 2. ve 3.%33'lük bölümlerde anlamlı farklılık saptanamamıştır (sırasıyla; p=0,114; p=0,343). Skuat performansında gerçekleşen eklem hareket genişlikleri incelendiğinde, kalça eklem hareket genişliği 1.%33'lük bölüm ile 3.%33'lük bölüm arasında (p=0,044), 2.%33'lük bölüm ile 3.%33'lük bölüm arasında (p=0,034) anlamlı farklılık bulunmuştur. Diz eklem hareket genişliğinin 1.%33 ve 3.%33'lük bölümü arasında (p=0,014) ve 2.%33'lük bölüm ile 3.%33 bölüm arasında (p=0,005) anlamlı farklılık bulunmuştur. Ayak bileği eklem hareket genişliğinin 1.%33'lük bölümü ile 2.%33'lük bölümü arasında (p=0,045) anlamlı farklılık bulunmuştur. Ayak bileğinin eklem hareket genişliğinde diğer bölümlerde anlamlı farklılık bulunamamıştır. Bu sonuçlara göre skuat performansı sırasında dominant bacak ile destek bacağı arasında yere uygulanan kuvvetlerde bir denge vardır. Vücut ağırlığı dağılımı ayakların arka kısmında olmasına rağmen, performansın sonlarında ön ayaklara doğru bir yük aktarımı vardır. Sol (destek ayak) ayağın ön ve arka kısımlarının yere uyguladıkları kuvvetlerdeki farklılık, performans sonlarına doğru birbirine yaklaşmıştır, sol ayağın ön ve arka kısımları dengeli bir şekilde yere kuvveti uygulamaya başlamıştır, sağ ayakta böyle bir durumla saptanmamıştır. Bu sonuç; yorgunluk oluştukça ön-arka dengede daha çok destek ayağın rol oynadığını düşündürmektedir. Performans sonlarına doğru yorgunluk oluşmasıyla beraber; kalça, diz ve ayak eklem hareket genişliğinin arttığı bulunmuştur. Performansın ilerleyen safhalarında öne doğru yere uygulanan kuvvetlerin artmasında bu eklem hareket genişliklerinin rol oynadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyze in detail the effects of ROMs of trunk, knee, hip, ankle and ground reaction forces during bodyweight squat exercise. 20 volunteer male who have dominant right leg, strenght exercise background and continue to strenght exercises for at least 3 days a week (age: 23,7±3,2, height: 178,8±7,12cm., weight: 78,74±11,48 kg., BMI: 25±3,83 kg/m2, fat rate: %12,83±,4,74) were participated in this study. Squat exercise was performed on 4 load cells (the fore and hind parts of each foot on two different load cells for one foot) until the participants were failure to continue without any additional weight. They performed self-selected depth squat. Simultaneously, video recording was started for range of motion analysis during performance. Squat tempo was fixed with metronome (45 bpm./min., 1:0:1:0). The obtained data were divided into three 33% sections and also skewness, kurtosis and normal distribution statistics (Shapiro-Wilks) tests were performed in 95% confidence interval. Paired Sample T-test difference statistics were used to compare the data and statistical significance level was set at“p≤0.05”. 1st. 33%, 2nd. 33% and 3rd. 33% of squat's performance; no significant difference was found on the ground reaction forces between the right and left feet. (respectively ;p = 0.974; p = 0.484; p = 0.715,). A significant difference was found between all the ground reaction forces applied to ground by the back parts of the right feet and left feet (1st.33% p = 0.001; 2nd.33% p = 0.001; 3rd.33% p = 0.002). A significant difference was found between 1st., 2nd. and 3rd. 33% sections on the ground reaction forces by the fore and hind parts of the right foot. (respectively; p = 0.001; p = 0.001; p = 0.002). On the ground reaction forces applied to the fore and hind parts of the left foot only a significant difference was found in 1st.33% section (p = 0,024), while there was no significant difference in the second and third 33% section (respectively; p = 0,114; p = 0,343 ). In terms of range of motions in the squat performance , significant differences were found between the range of motion of the trunk, between 1st.33% and 3rd.33% (p = 0.044), 2nd.33% and 3rd.33%, (p = 0.034). Significant differences were found between range of motions knee joint 1st. 33% and 3rd. 33% (p = 0.014); 2nd. 33% and 3rd.33% (0.005). Significant differences were only found between 1st. 33% and 2nd. 33% of the range of motion of ankle (p = 0.045). There was no significant difference in the range of motion of ankle joint in other sections. According to these results, there is a balance in terms of the force applied to the ground between the dominant leg and the support leg during the performance of squat. Although the body weight distribution is at the back of the feet, there is a load transfer towards the forefoots at the end of the performance. The differences applied to ground reaction forces by the fore and hind parts of the left (support foot) foot was balanced by the load distribution towards the end of the performance. This suggests that the support foot makes more effort for balance as fatigue occurs. End-of-performance fatigue can cause trunk, knee and ankle of range of motions increase. It can be said that increase of ground reaction forces towards to front, these forces is effected by increases of range of motions.