Farklı çömelme egzersizleri sırasındaki yük dağılımlarının incelenmesi
Analysis of load distributions during different squatting exercise
- Tez No: 567632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; squat (çömelme) ve split squat (bir ayak önde bir ayak arkada çömelme) egzersizleri sırasında yük dağılımlarının ve pelvik hareketliliğin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yaşları 22,12±1,75 yıl aralığında, boy uzunluğu 177,65±5,07 cm, vücut ağırlığı 73,28±5,43 kg ve direnç antrenman yaşı 4,87±2,19 yıl aralığında 32 erkek gönüllü olarak katılmıştır. Deneklerin vücut ağırlığının %10'una tekabül eden girya ekipmanı, iki farklı squat türünde gövdeye yakın (bükülü kol) ve gövdeye uzak (gergin kol) tutularak uygulanmıştır. Yük dağılımları squat hareketinde iki ayak altında olan, split squat hareketinde ise öndeki ayağın altında olan“matscan”kuvvet platformu ile ölçülmüştür. Ayak bileği eklem hareketliliği için Weight-Bearing Lunge Test'i, illiopsoas kası esnekliğinin ölçümü için Modifiye Thomas Test'i (MTT) uygulanmıştır. Pelvik hareketlilik ve MTT değerlendirmelerinde dijital inklinometre kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Analysis of Load Distributions During Different Squatting Exercise Aim: The aim of this study is to investigate the distribution of load and pelvic mobility during squat and split squat exercises. Methods: The study included 32 male volunteers whose ages ranged from 22,12 ± 1,75 years, with a height of 177,65 ± 5,07 cm, body weight 73,28 ± 5,43 kg, and resistance training age of 4,87 ± 2,19 years. Kettlebell equipment with a equivalent to 10% of the body weight of the subjects was applied close to the trunk (flexion arm) and held away from the trunk (extansion arm). The load distributions were measured by a Mat Scan force platform which was under feet in the squat movement and in the split squat movement under the front foot. Weight-Bearing Lunge Test (WBLT) was applied to the ankle joint mobility and Modified Thomas Test (MTT) was applied to measure illiopsoas muscle flexibility. Digital inclinometer was used for pelvic mobility and MTT evaluations.