Büyük Menderes Havzasında ardışık yağışlı günlerin olasılıklarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Research on the determination of the possibilities of consecutive wet days in Büyük Menderes basin
- Tez No: 622455
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Aydın Meteoroloji İstasyonu'nun 1955-1992, Karacasu Meteoroloji İstasyonu'nun 1957-1985 ve Koçarlı Meteoroloji İstasyonu'nun 1963-1983 yılları arasında ölçülen günlük yağış verilerinden yararlanarak Büyük Menderes Havzası'nda Kış, İlkbahar, Yaz ve Sonbahar mevsimlerinde ardışık yağışlı ve yağışsız geçen günlerin olasılıkları skostatik yöntemle geliştirilmiş olan bir modelle belirlenmiştir. Bu çalışmada bir günde 2.5 mm ve daha fazla yağış alan günler“yağışlı gün”, daha az yağış alan günler“yağışsız gün”olarak değerlendirilmiştir. Modelle hesaplanan olasılıklarla, gözlenen olasılıklar Khi-Kare testi ile kontrol edilerek modelin uyumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The probabilities of the consecutive wet and dry days of winter, spring, summer and autumn seasons on the river basin of Büyük Menderes were determined with a model, which has been developed by the stochastic method, by the help of Daily rainfall data of the Aydın Meteorology Station between the years 1955-1992, the Karacasu Meteorology Station between the years 1957-1985 and the Koçarlı Meteorology Station between 1963-1983. In this study, the days, which took rainfall per a day as 2.5 mm and more, were qualified“wet day”, which took rainfall less than the rate, were qualified“dry day”. The probabilities, which were calculated by the model, were tested with Chi-Square and it was found to be harmonious with the mode