Determination of inorganic pollution profile in BM river estuary
Büyük Menderes Havzası inorganik kirlilik profili
- Tez No: 77304
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Akarsuların insan faaliyetlerine bağlı olarak kirlenmesi ve izlenmesi su ve nehir yüzey sedimentinin analizi ile gerçekleştirilir. Bu çalışmada Batı Anadolu'nun ekonomik olarak çok önemli olan Büyük Menderes havzasında kirlenme düzeyi ve niteliği araştırıldı. Bu amaçla bir yandan AAS ile toplam metal konsantrasyonu ölçülürken diğer yandan eser metal türlerinin sedimentdeki bulunuş biçiminin saptanması amacıyla ardışık ekstraksiyon işlemi gerçekleştirildi. Nehir yüzey sedimentinden ve suyundan daha önce tespit edilen beş ayrı noktadan alman örnekler üzerinde beş paralel analiz ve ekstraksiyon gerçekleştirildi. Büyük Menderes havzası boyunca nehir suyu ve sedimentindeki kirlenme, kirletici kaynaklar ve kirletici metallerin tür dağılımları saptandı. Ardışık ekstraksiyonun bağıl standart sapması ± %10'nun altındadır. Toplam metal konsantrasyonu, beş fraksiyonda elde edilen konsantrasyonların toplamı ile yeterli uyum göstermektedir. Su ve sediment numunelerinin analizi sonucu elde edilen sonuçlar Büyük Menderes'te kirlilik düzeyi ve niteliğinin özellikle Co, Mn ve Zn için önemli olduğunu göstermektedir. Bu metallerin endüstriyel, tarımsal ve evsel atıklar sonucu nehir suyuna karıştığı, ayrıca jeotermal enerjinin de kirletici unsur sayılabileceği belirlendi. Metal türlerinin değişik fraksiyonlardaki dağılımının incelenmesi Co, Mn ve Zn'nun çevre kirliliği risk faktörü olarak tanımlanan“ilk üç fazda”daha yüksek miktarda bulunduğunu ( >%50) göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The environmental studies necessite the knowledge of the various characteristics of river surface to identify predominant controls. In this work an economically important river of western Turkey, Büyük Menderes, was studied to establish the environmental pollution level and quality. For this purpose the total metal concentration was determined by AAS from one side and an analytical procedure involving the partitioning of particulate trace metals ( Cu, Co, Cr, Mn, Fe, Zn, Pb and Ni) into five fractions from other side. Experimental results obtained on five replicate samples of fluvial bottom surface sediments and river water of five sampling points demonstrate that the relative standard deviation of the sequential extraction procedure is generally better than ±10 %. The accuracy, evaluated by comparing total metal concentrations with the sum of the five individual, proved to be satisfactory. The impact of polluted river water and sediments derived along BM estuary depending on its sources has thus been surveyed and discussed. The experimental results obtained from river water and sediment samples show that the pollution level and quality were important especially for Co, Mn and Zn. The studies explain that their pollution were originated from industrial, agricultural and household wastes. The part of geothermal electricity establishment is appreciable too. The speciation studies demonstrate that Co, Mn and Zn species were found abundantly ( >%50) in the“first three fractions”which indicate pollution risk.