Açık kalp ameliyatı olacak hastalarda ameliyathane ortamına ilişkin verilen eğitimin anksiyete düzeyine etkisi
The effect of training on operating room anxiety level in patients undergoing open heart surgery
- Tez No: 622504
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KHORSHTD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırma, kalp ameliyatı olacak hastalarda ameliyathane ortamına ilişkin verilen eğitimin anksiyete düzeyine etkisini incelemek amacıyla tek kör, randomize kontrollü yarı deneysel tasarımda yapılmıştır. Araştırma, 28 Ocak 2019 – 04 Ekim 2019 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Sağlık Uygulamaları ve Araştırma Merkezi, Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'nde kalp cerrahisi uygulanacak hastalar ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini; veri toplama aşamasının başlangıç tarihinden başlayarak araştırmaya dahil olma ölçütlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden, yaş ortalaması 50.86+8.60 (yıl) olan 58 hasta oluşturmuştur. Bireyleri belirlemede basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Yazı-tura tekniği ile uygulama ve kontrol grubuna alınmışlardır. Yazı gelenler uygulama grubuna, tura gelenler ise; kontrol grubuna dahil edilmiştir. Hastalara araştırma ile ilgili, sözlü yazılı bilgi verilmiş, yazılı onam alınmıştır. Araştırmaya dahil edilen bütün hastalara ameliyattan bir gün önce sözlü ve yazılı bilgilendirme yapılıp, onamları alınmış, ''veri toplama formu'' uygulanmıştır. Deney grubuna; ameliyathane ortamına ilişkin hazırlanan görsel flipchartla, ameliyattan bir gün önce 30 dakikalık eğitim verilmiş, ameliyathaneye geldiklerinde her iki gruba da anestezi hazırlık aşamasında ve ameliyatın başlamasından 15 dk öncesinde durumluk anksiyete ölçeği uygulanmıştır. Deney grubundaki hastalara ameliyathane ortamına ilişkin verilen eğitimden memnuniyet düzeylerini belirlemeleri için görsel kıyaslama ölçeği (GKÖ) uygulanmıştır. Verilerin analizinde t testi, ANOVA, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a single-blind, randomized controlled quasi-experimental design in order to examine the effect of training given to the operating room environment on anxiety levels in patients undergoing heart surgery. The study was conducted between 28 January 2019 - 04 October 2019 with patients who will have heart surgery at Ege University Health Practices and Research Center, Cardiovascular Surgery Clinic. The sample of the research; The study consisted of 58 patients with a mean age of 50.86 + 8.60 (years) who met the inclusion criteria and accepted to participate in the study, starting from the date of data collection. Individuals were identified using simple random sampling method. They were included in the application and control group by coin-toss technique. Those who come to the application group, and those who come to tour; control group. Patients were given verbal and written information about the study. All patients included in the study were informed verbally and in writing one day before the surgery, and informed consent was obtained and ''Individual Identification Form'' was applied. Experimental group; 30 minutes of training the day before the operation with a visual flipchart prepared about the operating room environment when they came to the operating room, state anxiety scale was applied to both groups during anesthesia preparation stage and 15 minutes before the operation.Visual analog scale (VAS) was applied to the experimental group to determine the satisfaction level of the training given to the operating room environment. Data were analyzed by t test, ANOVA, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test. When we look at the mean effect score of education on anxiety, it was found that the experimental group had a lower score than the control group (p: