Hemşire akademisyenlerin bilgi güvenliği farkındalık düzeylerinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of information security awareness levels and affecting factors of nurse academicians
- Tez No: 622530
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY ÖZKÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Öğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hemşire Akademisyenlerin Bilgi Güvenliği Farkındalık Düzeylerinin ve Etkileyen Faktörlerin Belirlenmesi Amaç: Hemşire akademisyenlerin bilgi güvenliği farkındalık düzeylerinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlandı. Yöntem: Ege Bölgesinde yer alan Hemşirelik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Yüksekokullarında 2018-2019 öğretim yılında görev yapan hemşire akademisyenler ile yürütüldü. Evren ve örneklemini çalışmaya katılmayı kabul eden akademisyenlerin oluşturduğu kesitsel tarama modeli kullanıldı. Veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Bilgi Güvenliği Farkındalık Düzeyi Belirleme Ölçeği”kullanılarak toplandı. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde, sayı ve yüzde dağılımı, varyans analizi, Kruskal Wallis, Mann Whitney U ve t testi kullanıldı. Bulgular: Hemşire akademisyenlerin büyük çoğunluğunu 23-30 yaş grubunda olanlar (%39,6), kadınlar (%92,5), evliler (%64,2) ve geliri orta düzeyde olanlar (%81,3) oluşturmaktadır. Hemşire akademisyenlerin %62,7si 11-20 yıldır bilgisayar ve internet kullanmaktadır. %64,9'u bilgisayar eğitimi almış olup bu eğitimi lisans eğitimleri sırasında aldıklarını belirtmişlerdir (%31,3). Hemşire akademisyenlerin bilgi güvenliği farkındalık düzeyleri ile yaş, cinsiyet, medeni durum, gelir durumu ve mesleki deneyimleri arasında istatistiksel anlamda bir fark bulunmamıştır. Bilgi güvenliği farkındalık düzeyleri ile bilgisayar ve internet kullanma yılları arasında anlamlı bir fark bulunmuş ve bu farkın 20 yıl üstü bilgisayar ve internet kullanma yılına sahip olanlar lehine olduğu belirlenmiştir. Bilgi güvenliği ile ilgili bilgi düzeylerinin iyi düzeyde olduğunu düşünen akademisyenlerin bilgi güvenliği farkındalıklarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç: Hemşire akademisyenlerin bilgi güvenliği farkındalık düzeylerinin“saldırı ve tehditler alt boyutu”dışında“kişisel verilerin korunması alt boyutu”nda ve ölçek toplamında ortalama değerlerinin orijinal ölçek ortalama değerlerinden daha yüksek olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler; Hemşire akademisyen; bilgi güvenliği; bilgi güvenliği farkındalığı.
Özet (Çeviri)
Determination of Information Security Awareness Levels and Affecting Factors of Nurse Academicians Aim: It was aimed determine the information security awareness level of nursing academicians and the affecting factors. Materials and Method: Nurse academicians working in Faculty of Nursing, Faculty of Health Sciences and School of Health in Aegean Region in 2018-2019 academic year. A cross-sectional screening model was created by academicians who accepted to participate in the study. Data were collected using the“Introductory Information -Form”and "Information Security Awareness Level Determination Scale. Number and percentage distribution, variance analysis, Kruskal walls, Mann Whitney U and t test were used for the evaluation of the research data. Findings: The majority of the nursing academicians were in the 23-30 age group (39.6%), women (92.5%), married (64.2%), and moderate income (81.3%). 62.7% of nursing academicians have been using computers and internet for 11-20 years. 64.9% of them received computer training and stated that they received this training during their undergraduate education (31.3%). There was no statistically significant difference between nursing academicians' information security awareness levels and age, gender, marital status, income status and professional experience. A significant difference was found between the levels of information security awareness and the years of using the computer and the internet, and this difference was found to be in favor of those who had a computer and internet usage over 20 years. It was seen that academicians who think that the information levels related to information security are at a good level have higher information security awareness. Conclusion: It was determined that the information security awareness levels of the nursing academicians were higher than the original scale mean values in the protection of personal data sub-dimension and total scale except the attack and threats sub-dimension. Keywords; Nurse academics; information security; information security awareness