Akıllı telefon bağımlılığı envanteri-kısa formu'nun Türkçe'ye uyarlanması ve Ankara'nın Pursaklar ilçesi'ndeki liselerde öğrenim gören 10. sınıf öğrencilerinin akıllı telefon kullanma ve bağımlılık durumu
Adaptation of smart phone addiction inventory-short form into Turkish and smart phone usage and addiction status of 1th grade students studying in Pursaklar district of Ankara
  1. Tez No: 622549
  2. Yazar: ZEYNEP DEVRAN MUHARREMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKET PAKSOY ERBAYDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu araştırmada; Akıllı Telefon Bağımlılığı Envanteri-Kısa Formu'nun (SPAI-SF) geçerlik ve güvenirliğinin belirlenmesi ve Ankara'nın Pursaklar İlçesi'ndeki liselerde öğrenim gören 10. sınıf öğrencilerinin akıllı telefon kullanma durumları ve akıllı telefon bağımlılığı ile ilişkili bazı faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. İki aşamalı olarak yapılan bu araştırmanın ilk aşaması metodolojik tipte, ikinci aşama ise kesitsel tipte yürütülmüştür. Veriler Mayıs 2019'da onamları alınmış 16 lisede öğrenim gören 644 öğrencinin katılımıyla gözlem altında toplanmıştır. Araştırmada veriler“sosyo-demografik özellikler”,“teknoloji ile ilgili özellikler”,“akıllı telefon kullanımı ile ilgili özellikler”ve“internet kullanımı ile ilgili özellikler”olarak dört bölümden oluşan veri toplama aracıyla toplanmıştır. Veri toplamadan iki hafta sonra (20-24 Mayıs) test-tekrar test güvenirlik analizi için aynı örnekte yer alan, takma adları (nickname) belli, akıllı telefon kullanan ve tekrar test için gidildiğinde ulaşılabilen 109 öğrenci arasında SPAI-SF tekrarlanmıştır. İlk aşamada;“dil”,“yüzey”,“ölçüt”ve“yapı”geçerliği analizleri sonucu SPAI-SF'nin“geçerli”bir ölçek olduğu kabul edilmiştir. SPAI-SF'nin on maddelik dört alt boyutlu yapısı Türkçe formunda orijinaline uygun olarak doğrulanmıştır. SPAI-SF'nin güvenirlik analizlerinde hesaplanan Cronbach alfa değeri 0,853'tür. Ölçeğin alt boyutları için hesaplanan Cronbach alfa değerleri 0,589-0,745 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the validity and reliability of the Smart Phone Addiction Inventory-Short Form (SPAI-SF) and to investigate some of the factors related to smartphone use and smartphone addiction among 10th grade students studying in Pursaklar District of Ankara. The first stage of this study was conducted in two stages. The first stage was a methodologic of study and the second stage was cross-sectional. Data were collected under the observation of 644 students attending 16 high schools in May 2019 with their consent. The data were collected by means of data collection tool consisting of four parts:“socio-demographic characteristics”,“features related to technology”,“features related to smartphone use”and“features related to internet use”. Two weeks after the data collection (20-24 May), the SPAI-SF was repeated among 109 students using the smartphone whose nicknames were identified, which were available in the same sample for the test-retest reliability analysis, and were available for retesting. First stage; SPAI-SF was accepted as a“valid”scale after“language”,“surface”,“criterion”and "structure validity analyzes. The four sub-dimensions of SPAI-SF have been confirmed in Turkish form in accordance with the original. The Cronbach alpha value calculated in the reliability analyzes of SPAI-SF is 0.853. Cronbach alpha values calculated for the sub-dimensions of the scale ranged from 0.589 to 0.745.